| princess92 a întrebat:

`Neata! Ce inseamna atunci cand te visezi mireasa?tongue

Răspuns Câştigător
| anducu a răspuns:

Atunci cind visezi mireasa exista o interpretare tipica a viselor in traditia populara, care afirma ca este un semn rau, de moarte. Este posibil ca se porneste de la inversiunea culorilor: albul rochiei de mireasa este considerat negru - un simbol al doliului.
Nu trebuie sa te sperii, cu siguranta ca ele nu anunta moartea, poate fi vorba de o moarte simbolica. Exista multe superstitii populare legate de maritat si mirese, de aici probabil vine si frecventa relativ mare a aparitiei acestui gen de vise, superstitiile legate de ziua nuntii si a mirelui gasit in constiinta.
Mai poate fi interpretat visul cu mireasa si ca o viziune a propriei feminitati, nunta fiind apogeul acestui sentiment, sau poate sugera o uniune sau un parteneriat.

3 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Daca cineva se viseaza mireasa atunci e semn rau, semn ca va muri cineva din familie

| xxemoelfyxx a răspuns:

Am citit intr-o carte acum scrie:
Daca o femeie se va visa mireasa, semn bun este, va avea bucurie in casnicie(sau relatiile de dragoste...)
Dar visul cu mireasa poate avea si un sens negativ. Poate prevenii si moartea...

Take care!

| MsButter a răspuns:

O sa te casatoresti sau o sa cazi intr-o groapa