| Tinivgr a întrebat:

Nu îmi mai suport parintii, nu mă lasă să fac nimic.Bani nu-mi dau mereu trebuie sa ma chinui eu.
Când ma uit la altii de varsta mea ce prostii fac și eu care nu fac nimic niciodată nicăieri nu merg,de prieteni ce sa mai spun.
Mereu ma fac de râs ca nu merg nicăieri si nu fac nimic,si de multe ori cand mă cheama cineva undeva ei nu ma lasa.
Si mai zic si ca sunt nesimțită, proastă ma fac in toate felurile ca nu ascult de ei,ca ei cate fac pentru mine.
Nu știu nimic despre mine nici nu ma cunosc,si cred ca sunt cel mai rău copil din lume,si daca ar sti ce fac altii de vârsta mea. Cred ca nici nu le pasa ce gândesc si ce simt, vor doar sa fiu un robot care face mereu doar ce zic părinții, sa fiu sluga sa vin acasa sa fac curat si sa spal vase ca dupa sa vina si sa zica ca nu fac nimic doar stau pe telefon.
Daca mai stau mult cu ei o sa innebunescsad atât

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E adevarat ca parintii tai te trateaza foarte nedrept, dar probabil asa au fost tratati la randul lor de bunici, altfel erau mai intelegatori. Incearca sa le comunici ca te simti exclusa, niciodata nu iesi cu colegii cand esti invitata si ca nu e drept sa spuna ca nu faci nimic daca ajuti zilnic la curatenie sau faci cate ceva prin casa.

,,Si mai zic si ca sunt nesimțită, proastă ma fac in toate felurile ca nu ascult de ei, ca ei cate fac pentru mine.'' Asta se numeste santaj emotional. Iti reproseaza intr-un mod toxic ca e datoria ta sa asculti de ei fiindca ei sunt parintii si fac atatea, ca si cum le esti datoare.Insa nu asa trebuie procedat, pasiv agresiv sau agresiv cu insulte etc, deoarece asta nu face deloc copilul sa aprecieze efortul parintilor, ba din contra. E oricum datoria lor sa faca toate aceste lucruri, ei sunt parintii si te-au adus pe lume, iar daca tu incerci sa ii ajuti cum poti si asculti de ei, iti respecti obligatiile, nu ar trebui sa existe situatia descrisa de tine.
Imi pare rau pentru tine. Pot doar spera ca lucrurile si implicit relatia voastra se va imbunatati pe viitor.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e varianta ta. Ar fi bine sa stim si varianta lor. Cred ca se va schimba treaba.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-ti iei servici ca sa ai banii tai si sa faci ce vrei cu ei?
Banuiesc ca esti majora, odata ce nu pomenesti nicaieri de scoala, dar pomensti de vrut bani si sluga-n casa, caz in care esti libera sa-ti iei valiza si sa pleci in lume, cu chirie, pe bani munciti de tine.

| Tinivgr explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt majoră, si chiar as vrea sa lucrez si sa fiu pe cont propriu, si da normal ca mi-aș dori si eu bani din cand in cand poate sa ies si eu la un suc, si nu e vorba de bani ca au, ci pur si simplu sunt foarte zgârciți si se gândesc ca la ce îmi trebuie mie bani, daca s-ar putea nici la școală sa nu merg doar sa stau acasa si sa fac curat, si sa fiu mereu" drepți in fata lor".

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tinivgr):

Tot nu ne-ai spus cati ani ai...

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ne-ai spus cati ani ai, dar banuesc ca esti adolescenta, atunci apar cel mai des conflitele intre copii si parinti.
In primul rand nu te compara cu alti copii.Alte famililii, alte educatii.
Nu stim situatia financiara a tai, poate nu isi permit sa te lase cu prietenii tai.Si chiar daca ai alocatie, sunt si pentru intretinerea ta.Trebuie sa intelegi asta.
Nu te considera sluga in casa pentru ca faci lucruri elementare! Copilul trebuiesa aiba responsabilizat! Banuesc ca te lasa sa inveti
In loc sa te plangi, eu zic sa ai o discutie cu mama ta! Ajut-o la curatenie, altceva decat faci in mod obisnuit.Sau chiar cand gateste. Poti o ajuta la curatat legume.iNCEPI o discutie mama -fiica, ii zici ca ai vrea sa iesi cu prietenele tale, macar din cand in cand.Dar asta trebuie castigat, prin increderea mamei tale.

| Tinivgr explică (pentru Fatamuntilor):

Care prieteni dacă nu m-au lăsat niciodată să ies si nimeni nu ma bagă in seama pentru ca ma cred ultima proastă.
Cu ei nu se poate discuta nimic daca încerc să-mi spun si eu părerea o data imi zic sa tac din gura ca ei sunt părinți si fac ce vor.Si imi spun ca la ce imi trebuie mie atata sa ies si sa imi fac prieteni ca trebuie sa merg la școală sa învăț si sa vin acasă sa fac teme si curățenie

| mont a răspuns:

Sa sti ca nu ești singura in situații de-astea. Și din păcate cel puțin după o vârsta dacă lucrurile nu se schimbă poti doar sa încerci/înveți sa faci cât mai multe lucruri pe ascuns.

| Tinivgr explică (pentru mont):

Pai asta m-am gandit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești majoră? Daca da, atunci încearcă să te muți singura, ori in chirie, ori în gazdă o vreme, muncești, îți strângi bani de o locuință și vei fii independenta.

| Andra4862 a răspuns:

Asta pățesc și eu

| Amanda1 a răspuns:

Da, te inteleg, foarte nasol. ma intreb daca au bani sa iti dea, daca nu, nu este vina lor. cel putin din cate ai scris, ei nu te pedepsesc, eu am stat o perioada fara telefon fiind ca nu lea placut notele mele. nu esti singura cu parinti autoritari...un sfat pot sa iti dau, incearca sa ai comunicatie asartiva cu ei, sa te prefaci ca le "intelegi" ca sa obti ceva mai mult de la ei.

| Tinivgr explică (pentru Amanda1):

Nu am spus de pedepse, dar daca fac si eu o greșeală banală imediat imi iau telefonul, si mai zic si ca nu ma mai lasa nicaieri, desi oricum nu ma lasa absolut nicăieri, și in plus ma mai si controleaza crying

| Amanda1 a răspuns (pentru Tinivgr):

Nu au voie sa nu te lasa chiar nicaieri, casa nu este inchisoare (daca este temporar ca pedeapsa este alt ceva) incearca sa cer un ajutor de la scoala, poate o sa vorbeasca cineva cu ei. a lua telefonul unde sunt toate lucrile noastre personale este ceva crud. eu am stat o luna intreaga fara el si am tacut pentru ca am stiut ca am fost devina, dar sa iti spun o peveste, am o colrga in clasa care taicasu a incercat sa ii confiste telefonul, ea sa revoltat si nu la cedat si a fugit in camera cu aparatu, taicasu a venit dupa ea si a incercat sa il smulga din mana ei, atunci fata a facut o plangere in potriva lui spunand ca a impinsi si i-a dat o palma, au fost chemati amandoi la politie si a fost investigatie. pana la urma, nu a fost arestat nimeni DAR fata a ramas cu telefonul si mai mult nu a mai incercat sa il mai confiste. (nu ca recomand tactica asta, doar spun ce s-a intamplat...)