| mydarkestdays a întrebat:

Nu mai suport! parintii mei sunt foarte stricti si nu ma lasa sa ies cu prietenii mei! ei ar vrea sa stau in casa nonstop si sa citesc sau sa scriu pentru scoala. nu inteleg de ce sunt atat de disperati, am note bune la scoala, am terminat cu o medie peste 9.50. in aceste doua saptamani de vacanta nu am iesit decat de 3 ori! nu mi se pare normal faptul ca altii ies in fiecare zi si se distreaza si rad si povestesc, iar eu stau inchisa in casa. nu m-am imbatat sau drogat niciodata, nici nu fumez, nu ies cu tipi dubiosi sau mai stiu eu. nu stau niciodata mai tarziu de ora 7. tata ma acuza ca nu am niciun hobby si asta nu e adevarat, doar ca el nu ma cunoaste cu adevarat. ce sa fac sau cum sa le spun sa imi ofere mai multa libertate? va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| tpuforyou a răspuns:

Adevarul este ca nu vor intelege niciodata lucrul asta!
Poti incerca sa discuti cu ei, le spui direct ca au griji nefondate fata de tine si poate se vor schimba putin! ok happy

| CoCoundervibe26 a răspuns:

Poate ca parintii tai nu sunt multumiti de adolescentii din ziua de astazi, si vor sa te protejeze. Totusi trebuie sa.ti faci putin curaj si sa le spui tot ce te apasa pe suflet. Bafta!happy

| LocKa0103 a răspuns:

Stii practic prin asa probleme cu parintii trec si eu. Da e foarte greu sa-i convingi de anumite lucruri, practic poate ca i-ai dezamagit ce ceva cindva, sau chiar ei sunt prea ingroziti de adolescentii din ziua de azi incit vor sa faca din tine un adolescent exemplu. Pot fi mai multe cauze care ii impiedica sa-ti ofere libertatea de care ai nevoie. Incearca intr-o zi dupa cina sau intr-o zi cind sunt bine-dispusi ambii si discuta cu ei aparte. Oferale intrebarea de ce nu-ti permit, iar ei la rindul sau ar avea o scuza. Asa am facut si eu, acum nu am toata libertatea in miini, insa sunt multumita si de asta. Deja nu sunt atit de stricti cu mine)))

| AndreeaAnelore a răspuns:

Eu îți recomand sa discuți cu ei. Dar să nu incepi discuții de gen,, Ele nu stau în casă, eu de ce stau? " Explică-le că dorești mai multă libertate. Spune-le că ieșind mai mult în societate vei învăța să te descurci în viață. Sper că te-am ajutat. Mult succes!