| JustWeee a întrebat:

Mentionez; funda + voturi.
Sunt fata si am 14 ani. Ieri m-am dus la festival cu verisoara mea si parintii ei. Matusa i-a zis tatalui ca ajungem acasa pe la 23-24...24 si cv. si tata a fost de acord sa ma lase. Pe la 23 si cv ma suna mama sa-mi zica ca de ce nu mai vin o data, ca nu stiu ce..si am ajuns acasa pe la 24:20..bineinteles adusa de matusa mea. Acasa le-am zis parintilor:,,-Ce ma sunati ca disperatii?" si atunci tata s-a enervat f tare si a inceput sa ma certe, la fel si mama. Si a iesit ditamai scandalul. Ce ma enerveaza e faptul ca nu am deloc libertatea necesara, pe care fiecare adolescent/copil ar trebui sa o aiba. Le-am zis ca nu am gresit cu nimic, nici macar nu am stat singura la festival, ci am stat cu matusa, unchiu, verisoara si in 2 adulti, prieteni cu matusamea si unchimiu. Pe acolo erau si copii de 11 ani sau chiar 10 singuri straight face si eu la 14 ani nu am voie sa depasesc ora 23, ce naiba?! Si toti copiii ies in parc sa stea, ies la o terasa, numai eu trebuie sa stau inchisa in casa. Si m-au lasat la sfarsitul scolii cu cateva colege la un suc si de atunci mama zice intr-una:,, Ca eu am lasat-o cand e de lasat." Tata cica:,,-Nu am nevoie de curve la usa, care sa vina la 12 noaptea acasa." Ce, daca am venit o singura data asa acasa, si de la un festival, insotita de adulti, inseamna ca sunt o curva?! straight face Mi-a zis ca sunt o inpertinenta, ca le raspund, in loc sa tac. Dar nu pot sa tac cand vad cat de comunisti sunt la anumite faze. straight face Nu pot sa tac cand stiu ca nu am facut nimic rau in afara sa ma uit la un spectacol si sa stau la masa, sa beau un suc si sa mananc putina carne. Atat! straight face De ex adineauri m-a sunat mama sa ma intrebe daca i-am dat de mancare fratelui meu mai mic, si i-am zis ca nu, ca astept sa se faca ora noastra de pranz sa mancam. [ne-am trezit pe la 11 jum] si mama a inceput sa zica:,,-Doamne.ce prostanaca esti!" si mi-a inchis straight face Pai asa se procedeaza?! Aseara am inceput sa plang ptc ma certau pe nedrept si eu sunt ff sensibila..si tata a zis ca am probleme psihice straight face Sunt niste parinti extraordinari, insa nu imi dau deloc libertate. Nu ma refer sa ma lase in oras pana la 12 noaptea, dar macar din cand in cand sa mai stau si eu cu colegii. [asta ma refer in general] Nu beau, nu fumez, nu fac nimic. Nu inteleg de ce sunt asa stricti. La scoala am note f bune, fiind printre primii 3 cei mai buni din clasa. Ce sa fac? Cum sa ma impac cu ei dupa cearta de aseara? [mentionez: o cearta ff urata; am adormit plangand] Va rog ajutati`ma. Si cum sa ii fac sa inteleaga ca mai am si eu nevoie de libertate din cand in cand?

4 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

In primul rand, NU esti o curva, sa-i zici asta tatalui tau data viitoare cand te mai face asa. Modul in care procedeaza parintii tai este total gresit, una e sa iubesti pe cineva si alta este sa fii asa de posesiv sau grijuliu.
Cand eram mai mic, mama ma tot intreba daca am sarutat vreo fata, nu sarutasem, dar nu-i ziceam. De ce nu sarutasem niciuna? Pai pentru ca parinti, mama mai mult, erau posesivi, nu-mi dadeau nici un fel de libertate, nici nu stiam cum ''e cu fetele'', pentru ca nu eram lasat sa ies in oras etc. Mama sarutase baietii, in fata blocului, deci nu ieseau nicaieri, ei bine... s-au cam dus acele vremuri, acum numai poti sa intretii o relatie, indiferent de cat de aprinsa ar fi aceea iubire, ''in fata blocului'', asa cum zicea mama. Revenind, nu sarutasem nici o fata din cauza mamei, mai mult, ea ma tot intreba, daca am facut acest lucru, daca am vreo intalnire etc. Ei bine imi venea sa arunc cu ceva dupa ea, nu glumesc, dupa ce ca din cauza ei nu aveam posibilitatea sa fac acest lucru, tot ea imi punea si intrebarile astea... Ei bine revenind la problema ta, roag-o pe matusa ta sa le explice situatia parintilor tai si sa le explice de asemenea ca ai si tu nevoie de o oarecare libertate, numai esti un copil. Si poti sa le spui aceea poveste de mai sus cu sarutatu', sunt sigur ca veti ajunge la o intelegere. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am tot 14 ani si te inteleg perfect asa mi se mai intampla si mie si da este foarte urat si gresit ca parintii s ane trateze asa ei inca au impresia ca suntem niste copii care nu se pot descurca si in ziua de azi le este prea frca sa ne mai lase si pana la coltu strazii dar na intekeg ca sunt vremuri urate si la televizor se dau tot feluri de crime dara sta nu inseamna ca trebuie sa fie chiar asa de protectori si chestii din astea ..ar trebui sa ne mai alse si putina independentawinking incearca sa mai discuti cu ei despre asta si poate o so rezolvati mult noroc

| zDenYz a răspuns:

Buna ei asi fac giji pentru tine de acea sunt asahappyAsa sunt si parintii mei dar ai inteleg happy

| byanca80 a răspuns:

Buna..aici te inteleg foarte bine si eu am aproape 18 ani si nu am fost niciodata intr-un club sau discoteca si parintii mei sunt foarte comunistii si eu am note bune la scoala si pot sa zic ca mama nu este multumita de mine ma compara mai tot timpul cu ceilalti si eu sunt foarte sensibila si ca sa ma descarc ma pun pe plans, eu una am prietenii dar sa stii ca prietenii nu sunt tot timpul adevarati acum de fata cu tine iti dau sfaturi si pe la spate te vorbesc de rau.Nu le mai raspunde parintilor mai bine ignorai nu ii mai lua in calcul tu vorbestele frumos sa vada ca nu le intorci cu aceeasi moneda.Si cearta de aseara lasa-i sa se linisteasca si iti garantez eu ca tot ei vor incerca sa repare ce s-a intamplat aseara.Si eu sunt tot la fel ca tine a-si vrea si eu sa stau seara pe la poarta si eu am ore la care sa fiu acasa si vecinele mele de 13 14 ani stau poate pana la ora 2 pe afara si eu am termen sa ajung acasa la ora 23 o sa devi majora si tu de atunci o sa ai voie sa iti spui si tu punctul de vedere pana atunci noi trebuie sa ii ascultam ca tot ei ne ofera ce vrem si ce ne este de folos.Ce sa facem ei sunt parintii nostri sunt cum sunt si trebuie sa ii acceptam asa isi fac griji pentru noi la randul nostru si noi o sa ajungem parinti si noi o sa facem la fel si apoi ne aducem aminte mai uite asa facea mama cu mine cum fac si eu cu, copilul meu si acum inteleg ce a fost in mintea parintilor mei.Fiecare parinte cand isi stie copilul plecat de acasa indiferent cu cine a plecat nu poate pune capul pe perina fara sa te vada nevatamat acasa. Sper sa iti fie de folos si sper sa poti intelege ce am vrut sa iti spun in acest comentariu.Iti las id meu daca vrei sa mai vorbim id meu:patriciadarina.Ai mare grija de tine pupic:*