| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot sta in casa cu propria mama. De la vârsta de 6 ani am stat cu matusa, in curte avem doua case, una alor mei și una a unchiului si a mătușii. Ai mei fiind plecați in Spania de multi ani primeam pachete de la ei si veneau doar de sărbători. Nu am o relație cu mama, desi vorbim la telefon aproape zilnic, eu din obligație sa nu se simta ea singura si ca nu o sun. Ma vizitează mai des în ultimii ani și am fost și in vacante. Cu toate astea cand vine acasa simt ca nu pot face nimic de gura ei. Se ia de mine din orice, imi reproșează ca nu o iubesc și ca ea a făcut totul pentru mine.
Este complet insuportabila, o deranjeaza si daca televizorul e dat mai tare, o deranjeaza orice la mine. Nu stie ce mâncăruri imi plac si se supara cand gateste si eu nu pot sa mananc.
Acum a venit acasă, a fugit de carantina si simt ca viața imi e un cosmar mai ales ca tin cursurile online.
Daca ies pana la piata vine cu mine, dacă ma cheamă o colega pe afara se supara ca ea rămâne acasa. Dacă ii zic sa vina si ea, refuza zicând ca nu e de varsta noastră.
Daca i se pare ca stau la magazin mai mult zice ca mai bine nu ma mai întorceam daca am stat asa mult.
Nu mai pot psihic. Nu pot nici noaptea sa dorm de frustrare. As pleca prin frig numai sa nu stau cu ea acasa, atat de respingătoare este prin atitudinea ei.
Nu ma simt iubita si ea imi cere mie sa o iubesc si imi repeta ca se asteapta sa am grija de ea la bătrânețe cum a avut ea de mine. Dar tocmai asta ma si supara la ea ca se lauda la toată lumea ce educatie mi-a oferit ea, prin telefon vrea sa zica, cand de fapt matusa m-a invatat tot. Ea stia sa dea ordine din Spania.
Femeia asta nu e mama mea, nu o vreau in viata mea. Niciodata nu are o vorba buna de spus. Mai mereu am note mari si niciodata nu imi zice nimic care sa ma facă sa ma simt bine.
Stau in casa ei dar parca m-as muta la cămin. Nu ma lasa sa imi iau un job pana nu termin studiile, dar îmi striga pentru orice ban pe care îl scoate din buzunar.
Ce sa fac? Ce? Ajutați-mă va implor.

Răspuns Apreciat de Editori
| M2gd2R a răspuns:

Spune-i și ei lucrurile astea.
Din ce ai scris sunt 2 variante posibile: ori îi pare rău că a fost plecată mult timp pentru că a încercat să-ți facă o viață mai bună și de aceea îți tot repetă de educație/de faptul că vrea să ai grijă de ea/vrea să petreci mai mult timp cu ea decat cu prietenii etc. Ori este o persoană egoistă și nu vrea să fii fericită. Nu îmi permit să-mi dau cu părerea despre ea, însă a doua variantă probabil este eronată, fiindcă, din ce ai scris, ea a încercat să-ți ofere un trăi decent și cu siguranță te iubește, însă distanța si faptul că nu a fost lângă tine din momentul în care tu ai început sa te dezvolți și să te vadă cum crești, i-a adus cel mai probabil sentimentul că nu o iubești.
Părerea mea este să îi povestești și ei tot ce te supăra cu sinceritate, pe un ton înțelegător, iar dacă nici după aceea nu se schimbă lucrurile, atunci ești nevoită să o accepți așa cum este și eventual o mai suporți ceva timp până când te poți muta singură.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îi spui tot ce te deranjează, tot ceea ce simți, poate așa o să fie altfel.