| Lyndsey a întrebat:

Nu stiu ce inseamna sa te masturbezi.Imi puteti explica, va rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti creezi placere singur(este un pacat mare).E aproape acelasi lucru ca si cand faci sex.
Masturbarea consta in atingerea, mangaierea sau frecarea usoara a organelor genitale, indiferent ca apartin fetei sau baiatului si este un comportament extrem de intalnit la copii, adolescenti sau adulti.
Un barbat se va masturba frecandu-si penisul, mangaindu-si scrotul sau atingand alte parti ale corpului sau. O femeie se va masturba prin mangaierea vulvei, prin frecarea clitorisului, iar uneori prin introducerea degetelor in vagin. Masturbarea este cel mai adesea insotita de o fantazare intensa ( concentrare asupra unor ganduri sexy ).

Consecinte negative :

Atunci cand masturbarea are loc fara a mai exista si alti martori, nu exista nici un fel de consecinte fizice negative sau de pericole. Ar putea aparea uneori niste urmari mentale negative, mai ales atunci cand parintii sau biserica i-au inoculat ideea ca masturbarea este un pacat. Totul se rezolva insa cand tinerii afla ca de fapt majoritatea oamenilor practica acest gen de autosatisfacere. Masturbarea te poate pune intr-o postura jenanta daca ai ghinion si esti surprins sau intrerupt.

Consecinte pozitive :

Se pare ca dintre toate comportamentele sexuale, masturbarea are cea mai lunga lista de beneficii…. prea multe pentru a putea intra in detalii aici. Pe scurt, masturbarea este modalitatea cea mai sigura de a face sex, si este o excelenta supapa pentru tensiunile sexuale, pentru hormonii adolescentilor si pentru toate tensiunile in general. Mai este de asemenea si foarte relaxanta si ii ajuta pe oameni sa adoarma mai repede si sa aiba un somn mult mai bun, mai odihnitor. Va permite unei persoane sa devina mai intima si mai familiara cu propriul sau corp, cu raspunsurile sale sexuale, cu ce parti ale corpului sunt cele mai sensibile la atingeri si va da posibilitatea obtinerii primului orgasm intr-o atmosfera relaxata si placuta. La barbati ea va asigura si o improspatare a spermei, facand-o sa fie permanent proaspata si apta de a fertilliza ovulele.

1 răspuns: