| girlbrushedpink3 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac de revelion! am 14 si am hotarat sa merg cu niste prieteni undeva. ai mei au fost aproape de acord sunt sigura ca daca ii mai intreb odata vor spune da. da stiti nu i-as lasa singuri si asa is destui de batrani si eu eram singura pentru. ei mai ales ca soramea mai mare de mult nu mai sta acasa de revelion. da in aceias timp as merge tare cu prieteni meistraight face nu stiu ce sa fac. ceva sfaturi?

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Esti un copil minunat daca te gandesti asa la parintii tai dar sunt sigura ca ei stiu ca tu iti vei lua intr-o zi zborul si nu cred ca se vor supara daca te vei distra alaturi de prieteni intr-o noapte de revelion. Fericirea parintilor este atunci cand copii sunt multumiti si fericiti.

| string a răspuns:

Asa cum a spus si Daniela "Fericirea parintilor este atunci cand copii sunt multumiti si fericiti."
Ce-ar fi sa le multumesti pentru ca sunt acolo pentru voi copiii, pentru toata iubirea pe care o primesti si pentru tot sprijinul, apoi sa-i intrebi din nou de mers la revelion? Dar sa le dai informatii clare despre ceea ce vrei tu sa traiest la petrecerea respectiva cu prietenii, unde vei fi si sa-i suni, sa le dai un semn aproape de miezul noptii, sa stie cand vii acasa, ca esti bine si te distrezi fain?
Iar a doua zi sa impartasesti cu ei cum te-ai distrat, dar la fel de viu cum o faci cu prietenii tai, ca si cum i-ai invita sa guste din fericirea ta.
Fiecare parinte doreste ca puiul sa fie fericit si sa fie in siguranta, dar mai mult decat toate este experienta ca al tau copil este o persoana responsabila, pe care poti conta. Si pentru fiecare parinte este clar ca puiul ( big grin chiar daca puiul are 40 de ani ) va trece prin toate experientele necesare pentru a se dezvolta. Si este o onoare si o fericire ca copilul tau sa impartaseasca cu tine si bune si rele. Ok. ok, cateodata parintilor le mai scapa judecati, sfaturi necerute. Dar acolo este doar iubire si o frica imensa sa nu se intample ceva rau puiului. big grin
So, zboara, distreaza-te si imparte totul si cu prietenii dar si cu parintii. Si o sa ai experienta de a fi ca un copac intreg si complet, ai si radacini si ramuri spre cer. Stii, unii numesc asta fericire big grin