| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac.Sunt foarte timida, mai ales la scoala, unde stau in banca mea.,tacuta. Cum sa.mi inving timiditatea! In afara scolii parca's alta persoana, mai vorbareata. Insa, cum intru in clasa, amutesc. Nu am curajul sa fiu indrazneata... uneori as vrea sa ma mut la o scoala noua, de unde sa o iau de la capat.Sa nu fiu stiuta ca fata "rusinoasa, " muta", "care nu vorbeste decat daca o intreaba colegul ceva". Credeti ca e o idee buna mutarea la o alta scoala?

3 răspunsuri:
| BellaComy a răspuns:

Cu siguranta mutarea la alta scoala nu este o varianta buna.Pentru ca daca continui sa fii la fel si acolo tot asa vei fii cunoscuta.Eu inteleg prin ce treci pentru ca si eu am trecut prin asta si inca ma lupt cu asta. La mine diminuarea timiditatii a venit o data cu momentul in care mi-am dat seama ca prietena mea de care eram aproape nedespartita nu ma sufera in niciun fel, chiar daca eu eram singura persoana in fata careaia se destainuia cu orice. Mi-am dat seama ca timp de 6 ani eu am stat numai cu ea si felul ei de a fii mi s-a transmis si mie, adica m-a facut sa fiu la fel de incuiata si timida ca ea. Si acum a trecut 1 an de cand am reusit sa ma debarasez de ea, ceea ce iti dai seama e ft. greu dat fiind faptul ca suntem in aceeasi clasa si ca ma simt naspa cand o vad inca stand singura in banca. M-am imprietenit cu alte fete, acum avem grupul nostru de nebune happy si ma simt chiar bine, cu tupeu laughing. De asemenea, trebuie sa intelegi ca orice ai face nu poti ajunge sa faci parte imediat din gasca aia de smecheri si de fitoase din care parca ai vrea sa faci si tu parte. Nu stiu, icearca sa te apropii si tu de cineva mai bine, si implicate in activitati de grup, fii activa, vorbeste si tu daca nu cu cineva, macar cu peretii laughing...Succes :*

| Xpressurself a răspuns:

Banuiesc ca conteaza foarte mult parerea altora despre tine si pe undeva tu consideri ca esti diferita de altii, insa nu ai vrea ca ei sa afle asta, posibil sa fii foarte sensibila de asemenea, sa ai preocupari complet diferite fata de cele ale colegilor tai. incearca sa-i accepti pe toti asa cum sunt. poate este necesar sa renunti la un stil de viata care nu ti-e avantajos chiar daca pare interesant, cool, in filme sau videoclipurile melodiilor preferate. eu zic ca te poti muta la o alta scoala sau in alta clasa insa daca continui sa fii la fel atunci ar trebui sa intelegi ca esti unica si unii te plac asa cum esti iar altii nu. de ce nu te apropii putin de baieti? baietii sunt mai glumeti si nu sunt asa rai cu fetele cum sunt de multe ori fetele intre ele. sa le zambesti baietilor e tot ce trebuie sa faci ca sa vina la tine. cei mai curajosi se aproprie, ceilalti se gandesc multa vreme ce sa faca, ce sa zica dar nu inseamna ca nu te plac. du-te afara, in pauze, unde merg colegii tai, daca e posibil evita colturile fumatorilor. posibil sa te simti inferioara fata de alte fete insa ar trebui sa cercetezi sa vezi daca chiar asa este. daca persista si te simti vizibil deranjata de aceasta stare a ta consulta un psiholog. sa stii ca sunt foarte buni multi dintre ei. vezi daca nu iti ofera gratuit scoala consiliere cu un specialist. daca nu iti recomand un prieten, Psiholog Marius (teleologia@yahoo.com) si posibil sa nu-ti ceara bani pentru ca esti la scoala si el este foarte intelegator. inregistreaza-te pe http://psihoterapie.net/ si poti povesti acolo multe lucruri, gratuit si iti alegi tu daca vrei sa vorbesti cu un barbat sau o femeie.
revino cu detalii daca vrei aici sau trimite-mi mesaj. email-ul meu este ezjurnal@gmail.com

| Kostel74 a răspuns:

Mutarea la o alta scoala nu este o solutie. Trebuie sa vezi de une vine timiditatea asta in clasa. Poate ai o colega sau un grup de colege care te face sa fii timida care pe plan mental ele iti par mai superioare si atunci te retragi in "cochilia" ta. Cauta bine cauza timiditatii tale si dupa ce ai gasit-o incearca sa ti-o invingi. Succes.