| Cineva11123 a întrebat:

Nu stiu daca este categoria cea mai buna DAR vreau sa incep sa ma reintegrez in societate, urmeaza sa trec si la liceu doar ca am mari probleme....Am fost in depresie mult timp (3 din 4 clase ale scolii generale) pentru ca toata lumea radea de mine, eram luat la misto pentru aspectul meu (m-am ingrasat tare din cauza unei reactii adverse a medicamentelor pe care le luam din cauza unei boli severe de rinichi) si mie imi este frica de oameni, am inceput sa ma stresez pentru lucruri ridicole precum mersul prin excursii si intalnitul de noi persoane.In loc sa ma relaxez eu ma stresez groaznic. Ceva sfaturi despre liceu si pentru a nu parea ultimul ciudat deoarece am reusit sa slabesc si par, pentru oamenii necunoscuti un om normal(zic eu) si as vrea sa imi fac cativa prieteni.Pentru ca prietenii mei actuali se pot numara pe degetele unei singuri maini=(

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i suficient 2 prieteni foarte buni, decat 10 prieteni falsi.
Esti bine cu acesti prieteni si te sfatuiesc sa nu-ti faci probleme sau sa te strezi din cauza asta.
Cunosc procedura prin care ai trecut si stiu ce a provocat ingrasarea ta. Este de admirat cum ai reusit sa treci peste toate cu atata ambitie si curaj, bravo tie!
Sfatul meu, ca mama, care a avut un copil cu o problema similara, dar nu la rinichi, ci cu pareza la fata (problema neurologica temporara) si care a trecut prin ce treci tu, azi este un adult sanatos si perfect integrat in societate.
Evita sa-ti faci mai multi prieteni, findca vei avea multe dejamagiri in viata. Doi prieteni sunt deja mai mult decat poti duce. iar daca aceia sunt sinceri, atunci pastreaza-i si intretine relatiile cu ei.
cand incepi liceul, te sfatuiesc sa te apuci de un sport, orice iti face placere: baschet, inot, volei, handbal sau chiar atletism. Sportul te va ajuta sa-ti recapeti integral sanatatea, dar si sa te dezvolti frumos si armonios.
In plus, vei deveni popular printre colegi atat din clasa cat si din scoala, pentru ca, cine nu-si doreste sa se bage in seama cu un sportiv bun, care arata bine?

1 răspuns:
| NarcisIfrim a răspuns:

Daca nu incepi sa comunici cu diverse persoane,de preferat cat mai multe,nu vei trece peste starea aceea si vei ramane,blocat acolo.
Am trecut si eu prin ceva de genu, dar am reusit sa imi fac prieteni, doar invingandu-mi frica, atat.
Orice coleg la liceu cu care poti intra in contact, vorbeste.Nu te retrage intr-un colt, pentru ca nu vei rezolva nimic.