| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu de familie este Balica si de fiecare data cand ma duceam in vizita la unchiul meu imi spunea ca suntem descendenti ai unui hatman,pe numele sau Melentie Balica(din familia Buzestilor). Evident ca nu l-am crezut,dar cand l-am vizitat(in vacanta de Pasti)am mers la Manastirea Floresti,Vaslui(de acolo este tatal si unchiul meu) si, cu ajutorul unei maicute mi-a aratat un act foarte vechi in slavona care, atesta numele Balica in satul respectiv...de pe la 1762.Cum as putea afla mai multe?(am auzit ca sunt firme care se ocupa cu intocmirea arborului genealogic).Sau...as putea consulta arhivele?(dar prin Romania nu cred ca sunt arhive asa vechi)

3 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Cred ca fiecare primarie detine arhive cu evidenta populatiei si alte documente.Ai putea sa incepi de acolo cautarile.Bafta!

| Salahadin73 a răspuns (pentru Diabolik94):

Mda...la asta ma gandeam si eu, dar nu cred ca sunt arhive mai vechi de mijlocul sec. XVII.

| Diabolik94 a răspuns (pentru Salahadin73):

Intrebarea moarte n-are.Intreaba la primarie, poate te lamureste cineva.