| Nov a întrebat:

O intrebare pentru cei care merg la sala.

E bun programu asta de exerciti?

Marti :
Piept : 3 - 4 exerciti a cate 4 serii de cate 10-15 repetari
Biceps : 3 - 4 exerciti a cate 4 serii de cate 10-15 repetari
Abdomen : 4 serii de cate 20 repetari

Joi :
Spate : 3 - 4 exerciti a cate 4 serii de cate 10-15 repetari
Triceps : 3 - 4 exerciti a cate 4 serii de cate 10-15 repetari
Abdomen : 4 serii de cate 20 repetari

Sambata :
Trapez : 2-3 serii de cate 20 repetari
Umeri : 3 - 4 exerciti a cate 4 serii de cate 10-15 repetari
Abdomen : 4 serii de cate 20 repetari

E bun programu? - nu fac picioare deloc, proteine iau doar batoane Protein-R in jur de 2-3, 1 inainte de antrenament, 1-2 dupa antrenament. Fac marti, joi, sambata - din cauza programului de la sala este doar una in oras si e nou deschisa o zi fetele o zi baieti. si duminica mixt dar duminica nu am timp de sala.
Intrebarea este deci despre programu pe l.am ales sa il fac si vreau pareri, il fac de vreo 2 luni la alta sala si cat de cat sunt multumit dar vreau sa stiu daca e bine printre cei care mai practica fitnessu.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. protein-R = proteine din soia de proasta calitate, cu zahar si alte porcarii, ori iti cumperi proteine adevarate ( dymatize, muscletech, gaspari, etc. ) ori mai bine iei proteine doar din mancare. Eu spre ex. nu prea cumpar sub 120 de lei cutie mica, mi se par proaste atat de ieftine ( fara enzime, fara glutamina, etc. ), ori iei ca lumea ori nu cumperi.

2. abdomenul se lucreaza o singura data pe saptamana, e aiurea sa-l lucrezi dupa fiecare antrenament, ii incetinesti dezvoltarea

3. multe prea multe serii pentru biceps, la biceps MAXIM 8-9 serii in total. Deci fa 3 exercitii a cate 2-3 serii, eu personal prefer 7 serii pe biceps, 3 exercitii ( 3 serii la primul si 2 serii la celelalte ) si am 43 in brat, cat timp faceam mai mult de 8 serii abia aveam un 38 in brat mediocru. Bicepsii cresc cu PUTINE SERII ( la fel si grupele mici )

4. fara picioare o sa ai o productie slaba de testosteron ceea ce influenteaza toate grupele + ca o sa arati ciudat ( chicken legs ). Ziua de picioare ar trebui as fie ziua favorita de antrenament, productie maxima de testosteron + greutati foarte mari ( de pana la 3-4 ori greutatea corpului tau ).

| Nov explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru sfaturi
1.iau batoane pentru ca nu ma lasa mama sa comand proteine. am vrut dar nu pot si incerc sa strang bani sa imi iau fara sa stie...
2. am 17 ani jumate, 1, 73 si vreo 50 de kg si sunt slab dar macar prin sportu asta incerc sa mai cresc in masa musculara., nu am o alimentatie anume, ce prind mananc mai putin prajeli.
4. o sa incerc sa lucrez doar 1 odata pe saptamana la abdomen mai multe repetari si mai putine seri.
5. de acest sport greu am reusit sa o conving pe mama sa ma lase. (nu e asa rea dar na. ) am reusit sa o conving spunandu-i ca ma duc sa fac spate sa imi indrept spatele si sa stau drept. stau foarte mult in fata calculatorului si na... am incerc sa ii zic ca imi trebuie si proteine si astea dar nu face diferenta intre proteine / steroizi. am sa pun un antrenor sa o convinga dar nu vrea sa auda straight face...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nov):

Ai nevoie de 2 grame de proteine / kg-corp ca sa cresti optim in masa. In cazul tau asta inseamna 100 de grame pe zi, ceea ce nu e greu de obtinut doar din mancare happy

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Si ai nevoie si de carbohidrati : orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, etc.

Sa ai si tu macar 5 mese pe zi, proteine + carbohidrati la fiecare masa si deocamdata nu ai nevoie de suplimente cu proteine.

In sportul asta alimentatia e cea mai importanta, mult mai importanta decat antrenamentul, pentru ca muschii nu se fac la sala, muschii se fac in bucatarie. La sala tu ii stimulezi ( prin microrupturi de fibre) si acele microrupturi se refac in perioada de odihna si atunci cresc, si cu ce sa creasca daca nu au nutrientii necesari.

| Madalin_4954 a răspuns:

Deci uin general cu un antrenament nu se merge mai mult de 6 sapt pentru a fi benefic.Sub alt aspect pieptul se face cu tricept, spate cu biceps, umeri cu trapez si antebrat, Incearca sa incepi cu o serie a cate 15-20 repetari, Dupa care incepe 12, 10, 8, 8.Cu cat scazi repetarile adaugi kg. Dupa 2 luni o sa incepi 10, 8, 6, 6 si ramai asa o lunga perioada. Oricum mai cere si sfatul antrenorului aceasta este doar parerea ma ca culturist.pstongueractic acest sport de 4 ani.Incearca sa mananci cat mai multa proteina...citeste niste articole vezi u mai documenteazate.etc.Pnt orice intrebare poti sa lasi mesaj.

| Madalin_4954 a răspuns:

App am uitat de abdomen si talie.Adaugale dupa fiecare antrenament. Executa exercitiile pnt abdomen si talie pana la epuizare. Daca poti si serii a cate 100 de repetari.Fa doar de 2 ori pe sapt nu de 3 deoarece muschii au nevoie de foarte multa odihna

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalin_4954):

E stupid sa faci abdomene dupa fiecare antrenament, abdomenul trebuie lucrat ca orice alt muschi, o data pe saptamana.

Si de ce sa faci piept cu triceps si spate cu biceps? Cel mai eficient e sa lucrezi bratele separat ( biceps + triceps intr-o zi ).

Ia renunta la principiul preobosirii si lucreaza-ti bratele separat 6 luni si compara rezultatele.