| budeanu a întrebat:

O sa incep direct ca sa nu va plictisesc.Nasa mea a deschis un restaorant, e de ani bun.Infine sa trecem la subiect. Ea nu avea bani asa ca a imprumutat de la banca.Acum nu mai are sa ii dea inapoi. Vreau sa o ajut si nu stiu cum.Imi dati si mie un sfat?

Răspuns Câştigător
| alonet a răspuns:

Pai dupa cum descri situatia pare destul de nasol, deci ca sa o ajuti sa isi recupereze ceea ce oricum nu avea (din moment ce a imprumutat bani) fara sa nu recurgi la lucruri imorale nu vad cum ai putea. asa ca alege varianta a doua... fi langa ea din punct de vedere psihologic si ajuta-o sa vada un beneficiu in treaba asta, spune-i ca bine ca e sanatoasa, si sa se bucure de asta, si sa nu regrete ceea ce oricum nu a avut, si mai vorbeste-i despre adevaratele valori ale vieti care nu sunt bani sau averile ci familia si sanatatea, credinta si viata happy oricum i ori ce ai face sa nu te simti vinovata ca nu reusesti sa imbunatatesti situatia... gandindu-te ca daca putea-i face mai mult, deja ai si facut acel cevahappy

3 răspunsuri:
| Larette a răspuns:

Poate da faliment, iar daca statul decide ca, chiar au dat faliment(adica nu un trick ca sa scape de datorii) preiau ei datoriile. Cel putin asa a facut unchiul meu.

| BicolorBell;x a răspuns:

In primul rand, invata sa scrii! Se scrie,, restaurant" si nu stiu cu ce o poti ajuta din moment ce u nu stii nici pentru ce o ajuti.
In fineoh go on
nu stiu...depinde cati ani ai. Iar nasa ta se poate interesa de ceva asigurari sau asa ceva.
Ce se intampla? Restaurantul nu merge...adq da faliment? il poate vinde daca nu merge trebuie si asa poate da banii inapoi...si presupun ca trebuie sa ii dea in rate nu pe toti odata. Daca nu reuseste banca ii va lua restaurantul fortat.Ghinion!straight face

Răspuns utilizator avertizat