| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci … am 16 ani si 7 luni am 1.70 cm si vreo 50 kg. Eu nu mananc foarte mult de multe ori nu prea mananc destul cred dar nu mor de foame sau ceva. Ideea e ca am intrat in pubertate cred acum 1 an. Eu credeam ca am intrat de la 13-14 ani dar nu e asa. Sunt foarte speriat pentru ca nu stiu cum decurg lucrurile cu pubertatea. Deci eu la varsta mea nu am niciun fir de par la subrat inca, iar mustata destul de putin. Parul de jos mi-a crescut si cred ca este ok (acum cred 1 an jumate a inceput). Acum am ajuns la chestiile serioase happy. Penisul meu este asa cum era in copilarie. In stare flasca 3-4 cm si in erectie vreo 8-9 cm, forma lui in erectie e curbata asa dar nu cum e normal, e curbat ca un pod sa zicem si nu ca o groapa asa cum e normal. Pana acum 9-10 luni nici macar nu puteam decalota penisul dar spre fercirea mea am trecut de faza asta si acum il pot decalota complet pana se vede intreg capul penisului. Iar vocea nu mi s-a schimbat aproape deloc. Sunt foarte in spate fata de alti colegi avand in vedere ca sunt in clasa a 11 a! Mi-e frica la 17 ani aproape de abia sunt la inceputul pubertatii totusi cred am niste dovezi ca se desfasoara normal pubertatea. Credeti ca e normal ce mi se intampla? Cand o sa imi creasca par la subrat si o sa se mareasca penisul? Sunt foarte ingrijorat repet de abia la varsta asta ma confrunt cu pubertatea crying

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, se pare ca la tine pubertatea a debutat foarte tarziu, poate chair acum 1 an, asa cum ai observat si tu, dar continua sa te dezvolti foarte incet, fiindca nu te hranesti normal si sanatos, iar hormonii tai de crestere nu au de unde sa ia vitaminele si mineralele, atat de necesare bunei dezvoltari a creierului si organelor interne, inclusiv a celor reproducatoare.

Daca nu iei in serios stare in care esti si nu incepi sa mananci cu ar trebuiis a manace un adolescent in crestere, nu te poate ajuta nimenis a te dezvolti si nu uita: cresterea la baieti se incheie la la 18 max 20 de ani.

In ce priveste cresterea penisului, nu cred ca te poate ajuta nimeni, fiindca stiintific este demostrat ca el creste pana in jurul varstei de 16 ani si tu ai atins deja varsta asta.

Te sfatuiesc totusi, sa mergi la o consultatie medicala, sa vezi un Medic Endocrinolog, poate iti poate da prescrie ceva sa-ti stimuleze cresterea, dar nu se realizeaza oricum nimic, fara necesarul de hrana de unde hormonii isi extrag vitaminele si mineralele.