| Mârr a întrebat:

Okaay, am 15 ani si inca nu am avut primul iubit. Imi este foarte frica de o relatie, foarte frica de primul sarut. Nu stiu cum sa fac sa-mi inving teama asta... un baiat mi-a cerut prietenia si l-am refuzat. De ce? De frica. De frica unei relatii si pentru ca nu am primul sarut. Cum pot sa depasesc chestia asta?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu poti. Simplu. Gata, pa!
Naah, nu te las asa, chiar daca nu e problema mea, si practic incerc sa fiu cat mai indiferent, dar daca as fi indiferent nu as mai fi pe site-ul asta... ironic.
Am aceiasi problema ca tine.
Cand sunt cu o fata intr-un grup, e ok, cand sunt cu o fata singur, cpul meu se goleste dintr-o data.
Nu imi iesi UN subiect pe gura, nu conteaza daca imi place sau nu de acea fata.
Imi este si mie teama de primul sarut pentru ca nu stiu cum va fi, nu pentru mine ci pentru acea persoana din cauza ca eu nu o sa stiu ce sa fac.
Chiar daca citesc cum sa saruti si alte chestii d'astea, tot nu o sa ma ajute pe moment.
Nu poti trece de chestia asta singura.
O sa treci peste asta cand o sa gasesti baiatul care sa te faca sa te simti speciala, cand o sa gasesti baiatul cu care vrei sa stai mereu dar cu care iti este si frica sa stai pentru ca nu stii ce sa-i zici.
O sa scapi de toate astea atunci cand el o sa vrea sa te sarute, tu nu o sa vrei de frica, el o sa te ia de maini, si o sa te sarute pur si simplu.
La tine e mai usor, pentru ca tu esti fata si poate gasesti un baiat cu initiativa, eu sunt baiat si sunt timid, asa ca e mai greu sa gasesc o fata care sa faca ea mereu primul pas.
Doar asteapta pentru baiatul potrivit.
Dar sa astepti nu inseamna sa-i refuzi pe toti, ci sa...
O sa-ti dai si tu seama. O sa stii ca el este alesul cand o sa-l gasesti.
La mine e putin mai complicat, un baiat timid ba vrea o fata timida ba vrea o fata care sa ia initiativa.
Oricum, doar ai rabdare.
P.s - Eu am 16 ani, si am aceiasi problema ca tine, dar inca astept acea persoana care sa ma faca sa ma simt iubit si pe care sa o iubesc din toata inima.

4 răspunsuri:
| MadalinaElly a răspuns:

Buna,tu daca vrei iti faci un prieten sau nu, nu-ti fie frica o relatie se bazeaza pe iubire

| Lalaloveu a răspuns:

Gandeste-te ca nu o sa se intample nimic. Sigur nu musca! laughing prin asta trec toti! Sa nu mai refuzi dac tu chiar il iubesti! Daca il iubeai atunci spune-i acum ca ti-a fost frica de o relatie si ca acum vrei!

| Maj3stic a răspuns:

Sau ia.ma pe mine

| NickiMary14 a răspuns:

Buna, pai, in primul rand tu il placi pe baiatul ala? Eu zic sa vorbesti cu acel baiat care ti-a cerut sa fii prietena lui si sa-i zici ca esti cam timida si ca nu ai mai avut un prieten si nici primul sarut, fii sincera! Asa poate el va intelege! Ia-ti inima-n dinti si fa-o, toata lumea are la viata lor un/o prieten/a! Deci secretul e, sinceritatea!winking