| mariusik116 a întrebat:

Okay. deci am o problema. Eu sunt in clasa a 10-a la profil de filologie bilingv engleza, si as vrea sa dau mai departe la medicina. Ceea ce vreau sa intreb este...Pot face asta fara sa imi schimb profilul? sau trebuie neaparat sa dau Bacul la chimie/mate/fizica/biologie? Plus...trebuie neaparat sa fiu olimpic la una din aceste materii pentru a intra intr'o facultate de medicina? Stiu ca ar trebui sa incep meditatiile din clasa a 11-a si asta am sa fac..insa sunt putin nedumerit cand vine vorba de astfel de aspecte. happy

Răspuns Câştigător
| iHappi a răspuns:

Pai, avand in vedere faptul ca profilul de filologie se bazeaza extrem de mult pe lingvistica si nu pe stiinta, pregatirea ta va fi cam dificila. De obicei, filologia deschide drum catre Drept/Jurnalism/Litere ( Facultatile ), nu spre medicina. Evident, iti va fi extrem de greu sa te ridici la nivelul unui elev de la profil real.
Nu, nu trebuie sa dai bacul la chimie/fizica/biologie ca sa poti da admiterea la medicina, doar ca trebuie sa fi pregatit. Plus ca daca tu nu vrei sa-ti schimbi profilul, nu prea ai, oricum, cum sa sustii examenul la materiile mentionate de tine, deoarece esti la filologie. Nu trebuie nici sa fi olimpic la vreuna din materiile respective, dar, admiterea ta la medicina va fi mult mai usoara daca ai adauga in CV-ul tau niste diplome ( de la concursuri/olimpiade de chimie/fizica/biologie ) sau chiar sa participi la proiecte legate de una dintre aceste materii sau de mai multe ( si astfel, sa atasezi CV-ului foaia care va dovedi integrarea ta in acel proiect ).
In consecinta, da, poti da la medicina desi nu esti pe profil real si nu dai Bacul la biologie/fizica/chimie.
Sfatul meu : Pune`te pe treaba pentru ca iti va fi foarte greu sa te ridici la nivelul de cunostinte in cauza al celor de la stiinte/mate-info, + ca meditatiile ti-ar prinde extrem de bine.
Si eu vreau sa dau tot la medicina, deci nu esti singuru` care va trebui sa invete laughing. Oricum, succes! happy

| mariusik116 explică (pentru iHappi):

Multumesc,la fel ^^

2 răspunsuri:
| georgian24 a răspuns:

Poti sa intrii la medicina...dar o sa iti fie greu deuarece la filo nu se face prea multa biologie