| Bubble a întrebat:

Opera lui dante alighieri " Divina Comedie" e aceiasi cu "Infernul"? sau sunt 2 carti diferite? sau infernul este doar o parte din divina comedie?

Răspuns Câştigător
| cristianorudi7 a răspuns:

Divina Comedie povestește călătoria lui Dante în cele trei lumi ale "vieții de apoi", în care se proiectează răul și binele lumii terestre, fiind condus la început de poetul Virgiliu, simbol al rațiunii, apoi de Beatrice, simbol al credinței. Poemul este compus din trei părți (trei cantiche: Inferno, Purgatorio, Paradiso)