| ralubruneta a întrebat:

Pana la ce varsta ii poti zice unui om ca e copil?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Până când moare. Asta depinde doar de elhappy
Sau social, de la 18 ani este deja adult. happy

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pe mine nu m-ar deranja sa mi se spuna asta si la 80 de ani ( sper sa ajung si acolo ca e lung drumu )

| gigiro a răspuns:

In general, un parinte poate sa-i spuna toata viata, o sotie la fel (ca un alint), daca barbatul ei nu se maturizeaza. Apropo, stiai ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii. Din aceasta cauza mamele spun mai rar fetelor`mai copila``. Fiziologic e asa:daca la fete a a parut menstruatia, nu mai este copila, e preadolescenta, ca si baietii pana pe la 16ani. Cam intre 16 si 18 ani sunt adolescenti, apoi urmeaza tineretea. Daca esti tanar, te deranjeaza cand cineva ti se adreseaza cu apelativul`mai copile``, mai tarziu, e placut sa ti se spuna ca arati ca un copil, ca esti copilaros, etc. Difera totul de la caz la caz. Pana la urma, copilaria este o stare de spirit si trebuie s-o pastram cat mai mult posibil. Ai sa vezi cu timpul, ca poate cea mai frumoasa parte a vietii, e copilaria, pentru ca e singura perioada a vietii cand esti lipsit de griji si responsabilitati.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca esti mama lui toata viata

| LCD a răspuns:

Atata timp cat ai parintii in viata, esti copil happy
iar din punct de vedere psihic esti copil pana atunci cand.nu stiu thinking pana atunci cand depasesti toate ''copilariile''

| danycsbraila a răspuns:

Unui om nu ii mai poti zice copil de la varsta de 18 ani dar sunt cazuri in care un om poate stie multe si daca are15 16 17 tot copil ii zice normal e de la 18 sa nu iti mai zica cineva ca esti copil.

| mady_1396 a răspuns:

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru mady_1396):

La baieti niciodata la 13, la unele fete da.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

În mod biologic de la 2 ani inclusiv până la 14 ani inclusiv. Social parcă până la 16.La fete din câte am auzit la fete până la 13. Oricum 2-14 înseamnă copil. Și este împărțit în 3 etape minore care nu sunt foarte diferite una 2-3 ani, alta 4-10 ani și alta 11-14 ani. La fete a treia perioadă a copilăriei începe mai devreme la 10. Fundă?

| oxy_4590 a răspuns:

Cum a spus si daniela pentru parinti copil vei fi toata viata copil mai poti fi cand ai un iubit care te alinta si tu te porti ca un copil o relatie foarte frumoasa eu is copilaroasa dar nu mi-am gasit pe cineva care sa ma lase sa ma desfasor ma tine inchisa si sa fiu matura si dura.Copil mai poti fi si cand ai copii o dai in mintea copiilor cum e o vorba nu? Daca vrei sa fii copil si ai unde sa te desfasori fara rusine copii vom fi o viata dar cu timpul mai simtim si greul vietii ceea ce ne face sa devenim maturi

| iulian_n a răspuns:

Pai cand spunem cuiva ca e copil sau ca se poarta ca un copil? Atunci cand este imatur, cand nu reuseste sa ia singur decizii si alte cazuri asemanatoare. Daca tu esti cea care vrei sa scapi sa ti se mai spuna ca esti copil, de la parintii tai nu vei reusi. Daca auzi asta de la prieteni nu trebuie sa te deranjeze. Priveste avantajele de a fi copil. Pe masura ce omul inainteaza in varsta vrea sa fie considerat matur, dar dupa o anumita varsta va dori sa fie copil iar, asta pana va avea copii la randul sau. Toti oamenii au parinti, dar asta nu inseamna ca Pamantul e locuit numai de copii. Asa ca varsta variaza in functie de cazul fiecaruia in parte.