| Kleb a întrebat:

Parintii mei in ultima vreme cam de un an se cearta foarte des, cauzele nu le stiu, nici nu ma intereseaza prea mult sincer...Sunt convins ca nu mai exista cale de impacare si vor divorta cat de curand... Daca vor divorta as vrea sa plec de acasa sa nu mai depind de niciunul din ei sa ma descurc singur si sunt constient ca va fi foarte greu dar ma voi descurca. Am 17 ani jumatate, permis A1. Ma pot angaja la foodpanda/glovo pe scuter?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai puțin până faci 18 ani, deci te poți muta atunci.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Atât timp cât ești minor, nu poți face nimic. Dacă părinții divorțează după ce faci 18 ani, nu mai trebuie să stai cu niciunul. Oricum divorțul necesită multă birocrație deci până va fi finalizat, tu deja vei fi major.

| aleee5262 a răspuns:

Nu te stresa cu parintii tai ca ori se impaca ori divorteaza aia e. Gandeste te la viitorul tau si la ce vrei sa faci. Dupa 18 ani daca iti gasesti un job la care se castiga bine, o sa iti permiti si sa te muti. Nu cred ca se castiga la glovo sau food panda atata in cat sa intretii o casa cu facturi si asa mai departe si sa si traiesti cu mancare, haine... Poti lucra la glovo si food panda da nu stiu exact cat e salariul

| Kleb explică (pentru aleee5262):

Eu sunt la mecanica la liceu, dupa liceu o sa am calificare. Unde am facut practica acum 2 ani ma pot angaja 6 ore pe zi 2300 lei dar pe langa voiam sa fac si glovo pana ma descurc oleaca cu banii...O sa vad ce si cum ca vreau sa termin cele 12 clase chiar daca bacul nu prea am sanse sa il iau