| NaughtyFamousIrresistible a întrebat:

Pe ce trebuie sa fie bazata o relatie de prietenie?

2 răspunsuri:
| NicoNicolletta a răspuns:

Incredere,bunatate,intelegere,sinceritate,prietenie,intreajutorare........intr-un cuvant prieten. Sper ca te-am ajutat mi-a facut placere

| ninadenisa a răspuns:

Pentru a fi un prieten adevarat nu trebuie sa te identifici cu celalalt, ci trebuie sa fii tu insuti, o persoana sincera si transparenta. Ipocrizia nu are ce cauta intr-o relatie de prietenie.
La fel ca in orice alt tip de relatie, spatiul personal si intimitatea sunt esentiale. Un bun prieten va respecta intotdeauna nevoia de intimitate a celorlalti. Mai mult, un prieten adevarat nu insista sa afle detaliile unei probleme, ci este mereu acolo, gata sa asculte si sa ofere sustinere, atunci cand celalalt este preagtit sa se destainuie ori sa-si povesteasca durerea. O relatie de prietenie se bazeaza, in primul rand, pe incredere, iar increderea se castiga in timp, nu se imprumuta si nu se fura de la altii.

Increderea se consolideaza pe loialitate. Un prieten adevarat va respecta mereu increderea pe care celalalt a investit-o in el si nu ii va destainui secretele, nici macar altor prieteni.