| gabryel a întrebat:

Pe la ce varsta se maturizeaza baietii, dar fetele?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu exista o varsta anume. Sunt atat femei cat si barbati in toata firea care nu sunt maturi din toate punctele de vedere. Experienta prin anii de viata este un lucru necesar, dar nu si suficient. Stiu copii care ar pune oricand la punct un om trecut prin viata prin replici inteligente. E important sa stii in primul rand ce vrei de la viata. Atunci incepe maturitatea. E foarte bine ca te bucuri de viata si ca traiesti clipa dar trebuie sa ai un tel in viata si sa mergi spre el. Eu as spune ca fetele se maturizeaza intre 20 -25 ani si baietii intre 20 si 30 de ani. Dar procesul de maturizare depinde foarte mult si de contextul social. In functie de pozitia in societate si implicit in familie omul se maturizeaza mai repede sau mai incet.

| elena a răspuns:

Baietii chiar daca devin barbati, nu se maturizeaza niciodata, mare grija cu ei, au suflete de copii, asta pentru ca mamele lor i-au iubit foarte mult si asteapta aceeasi dragoste de la iubite/sotii.
Fetele in schimb afiseaza o maturitate precoce, de te dau pe spate, asta pana cand au 2-3 copii si toate grijile casei pe umerii lor, aici incluzand si sotii. Deci nu poti stabili o varsta cand felete sunt mature... aaaaaa, ca au o judecata mai limpede si stiu exact ce vor de la viata, este cu totul altceva, dar nicidecum maturitate. Omul, in general, nu este matur, are permanent inima tanara indiferent de varsta. Ochii vad, inima cere...asta e!

auran
| auran a răspuns:

Mai eu barbati maturi nu am vazut - doar responsabili...
Fete rar mature, doar interesate...

| LaMisto a răspuns:

Un barbat se maturizeaza in adevaratul sens al cuvantului pe la 40de anilaughing

| ruxybelle a răspuns:

Hahah ce intrebare rolling on the floor

| Florin_3378 a răspuns:

Pai depinde si ce trai de viata ducewinking Un ex:Multi imi dau o varsta de ma doare capulaughing,, si multi imi zic ca daca vreau imi pot pune mintea cu cineva undeva la 20/22 de ani, numa din faptul ca majoritatea din ei ma cunosc si stiu cum am crescut

| mihaa a răspuns:

O data cu pebertatea, hormonii, lucrabig grin

| jumbO a răspuns:

Aww ce intrebaree... pe la 30-35 rolling on the floor))

| jumbO a răspuns:

Baietii, barbatii ce`or fii laughing

| hax0r a răspuns:

Baietii la 15 fetele la 12. dar de la o anumita varsta femeile nu se mai dezvolta psihic pe plan intelectual creierul lasand destul spatiu pentru viata de familie, crescut copii si facut de mancare.barbatul trebuie sa aprovizioneze familia cu mancare si bani, el are rol dominant si astfel un creier mai dezvoltat. cu 4% mai multe celule nervoase decat creierul femeii. http://www.doctorhugo.org/brain4.html

| danycsbraila a răspuns:

FraTele meu u mai vb de masturbare pe vremea asta cu democratia asta fetele ne gasesc pe noi la colturi de strada si noi pe ele si u vb de masturbare laughinglaughinglaughing pai inseamna ca nu stii sau nu stiu ce sa cred sincer sa fiu

| Black a răspuns:

Bella... sa nu exageram... sa zicem un 38-39 laughing

| carmensytah a răspuns:

O intrebare buna daca nu chiar foarte inteligenta, sincer, niciodata, sunt atatia barbati care gindesc cat o curca beata si femei care gindesc cat o gaina, probabil ne maturizam cand e prea tirziu, acum vorbind serios, depinde de fiecare persoana, sunt fete si baieti care din pacate ajung sa se maturizeze prea repede si asta din cauza situatie din familie, dar in mod normal o fata se maturizeaza pe la 20-22, baietii mai tarziu, ei pe la 25, dar asta cu baietii nu stiu sa-ti raspund sigur pentru.ca nu sunt, deci poti fii foarte matur si la 18 ani indiferent ca esti baiat sau fata, poti sa-ti dai seama cat de matura este persoana de langa tine dupa modul cum vorbeste si gesticulatie, uneori nici nu e nevoie sa vorbesti ca cineva sa-si dea seama cat esti de matur, ajunge sa vada ce gesturi faci, deci fii atent si la gesturi, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. laughing haioasa intrebare nu se maturizeara nici baietii nici fetele laughing hai sa fim seriosi in ziua de azi :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baietii niciodata laughing
La fel si unele fete.
Acum pe bune... baietii in jur de 25 de ani, altii chiar mai devreme iar fetele 21... nu este o varsta pentru asta. Fiecare in felul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabriel, eu nu cred in maturizare. Caracteristicile unui om nu dispar niciodata. Conteaza foarte mult nivelul hormonal, dimensiunea creierului, mediul, complexele persoanei respective. Ai deschis un subiect ambiguu. Vad cum copii de 14-15 ani pricep mai bine lumea din jurul lor decat cei la 20-25. Ai intrebat, inseamna ca inca nu esti sigur pe tine. Mai ai timp, nu te grabi sa te maturizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt maturizarea tine de creier. Si te maturizezi cand ai tu "chef" cam asa vine chestialaughing