| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inceput voi scrie cam mult, dar consider ca asta nu va fi o problema pentru cei ce vor sa ma ajute. Totul a inceput acum 3 luni,am ajuns la liceu,intr-o alta clasa era un alt prieten de al meu si-l vizitam zilnic prin urmare,tot zaream o fata, faceam asta regulat doar ca sa o vad, am incercat sa fac rost de numarul sau id-ul acelei fete vreo 3 zile,am inceput sa vb. cu ea,o placeam din ce in ce mai mult si o sustineam in toate problemele pe care le intampina si am facut-o sa castige increderea in mine,cu toate acestea, dupa 2 saptamani,ne-am combinat si totul a luat-o total gresit, am un comportament copilaresc,cred ca din cauza emotiilor ce intervin cand sunt langa ea,prin interior sunt un "barbat in toata firea" si,chiar stiu foarte bine la ce se rezuma unele lucruri,sunt sensibil si nu pot sa arat asta,cred ca, cu unele lucruri m-am interiorizat prea mult. Am stat impreuna 1 luna,fara nici o cearta si ne intelegeam de minune,dar intr-un final ea m-a parasit din pricina gesturilor mele si "gandirii mele copilaresti ",pentru ca, dupa ce am facut 1 luna impreuna, dupa luna aceea,urmatoarea saptamana a fost catastrofala incluzand certuri,etc. Dupa acestea,eu chiar sufeream si chiar am plans,o cunosteam foarte bine,si inca o cunosc si m-am maturizat intr-un fel si pe dinafara sa zic asa,o terapie inconstienta. Ea a insistat sa ramanem prieteni si sa nu pierdem legatura pentru ca nici ea nu se simte bine pentru ce a facut si ca daca nu o facuse acum,vom suferi pe viitor, tin sa mentionez ca a avut o relatie de 1 an si 4 luni si stia destul de bine unele lucruri.Am inceput sa ii arat dupa cca 3 saptamani de la despartire,[adica pana atunci vorbeam la fel de mult cu ea si la telefon, etc],nu o mai bagam in seama,am inceput intr-un fel sa uit de ea,adica sentimentele dispar usor,usor dar ia ma baga de fiecare data in seama pe mess,vazand ca nu fac eu asta,dupa ceva timp dupa ce am intrat,imi trimite mesaje sa ne vedem dimineata inainte sa intram la liceu,etc. Oare s-a exteriorizat de mine si nu vrea sa-mi arate asta? Poate ma mai place? Eu nu prea o mai bag in seama, am facut in asa fel incat sa nu ne vedem vreo 4 5 zile,si astazi, fiind luni era cu 2 prieteni de ai mei facandu-si rutina zilnica dupa scoala la fumat asteptandu-ma,sa zic asa,si i-am salutat pe cei doi si a venit inspre mine si mi-a zis ceva de genu ca sa o salut si pe ea, si trebuia sa raman si eu si am plecat,nu fac asta ca vreau sa ma indepartez de ea, doar ca nici eu nu stiu ....Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat! Am facut si o rima:X

Răspuns Câştigător
| Johhhyyy a răspuns:

Eu cred ca acea fata a vrut sa vada daca tii cu adevarat la ea(din ceea ce ai povestit). Parerea mea e ca ea tine la tine, si ca ea ar vrea sa ii demonstrezi ca o iubusti! Nu o ignora, incearca sa o bagi in seama insa nu ii arata ca tiii mult la ea! Las-o si pe ea sa faca unii pasii! Sper ca ti am fost de ajutor! FUNDA?

4 răspunsuri:
| AditzaAditsssa a răspuns:

Parerea mea este ca, in loc sa va comportati ca doi copii alintati(mai ales tu), cel mai bine e sa va intalniti intr-in loc si sa discutati despre ceea ce va doriti unul de la celalalt:sa ramaneti impreuna sau sa fiti doar amici. Daca ea te baga in seama, in ciuda faptului ca ea a fost cea care a pus capat relatiei, inseamna ca inca mai tine la tine si spera sa te maturizezi (asta e modul ei de a te face sa "cresti"). Vorbeste cu ea

| AditzaAditsssa a răspuns:

Parerea mea este ca, in loc sa va comportati ca doi copii alintati(mai ales tu), cel mai bine e sa va intalniti intr-in loc si sa discutati despre ceea ce va doriti unul de la celalalt:sa ramaneti impreuna sau sa fiti doar amici. Daca ea te baga in seama, in ciuda faptului ca ea a fost cea care a pus capat relatiei, inseamna ca inca mai tine la tine si spera sa te maturizezi (asta e modul ei de a te face sa "cresti"). Vorbeste cu eawinking

| Evilo a răspuns:

Ce sa zic... ea cu siguranta te place, sau cel putin te considera un prieten foarte apropiat, cred ca cel mai bun prieten in acest caz. Dar as merge pe prima premiza, faptul ca ea inca te iubeste, si in acest caz este la latitudinea ta, daca tu vrei sa mai ai o relatie cu ea, atunci go for it^^. Poti sa ii zici ceva de genul ca-ti este dor de prezenta ei si sunt sigur ca va ve-ti cupla din nou. Acum tu o cunosti mai bine, ar putea fi genul de fata care vrea nu mai atentie dar nu cred...mai ales ca a mai avut o relatie asa de lunga inainte, deci cred ca ea cu adevarat te iubeste si ii pare rau pentru ce s-a intamplat, si ii este putin cam frica sa nu te supere si mai tare. Parerea mea dupa cativa de ani de psihologie pe cont propriu^^.

| guitarplayer666 a răspuns:

Uau frate, pot spune ca m-ai atins la suflet cu viata ta deoarece cam asa am patit si eu, am avut o relatie frumoasa de o luna si m-a parasit si am suferit si eu mult si partea mai groaznica e ca imi era colega de clasa, nu mai puteam avea o zi normala la scoala, nu mai vorbeam cu nimeni, stateam si ascultam muzica. am mai incercat sa mai am o relatie cu ea insa raspunsul era clar, nu, zicea ca putem fi prieteni, sa iti zic un lucru, o fata si un baiat nu pot fi prieteni, nu exista asa ceva asa ca si eu am incetat sa mai vorbesc cu ea dar la mine chestia e ca nici ea nu mai vorbea cu mine ceea ce e insuportabil, crede-ma esti norocos. Cred ca mai ai o sansa trebuie sa scapi de emotii, si eu sunt emotiv dar trebuie sa devi mai bun, nu neaparat sa te schimbi. Inca mai poti, mai ai o sansa trebuie sa nu gresesti doar, norocosule ^^