| AriKristine a întrebat:

Pfai deci de dimineata a inceput sa se formeze un herpes pe buza superioara. Ceva remedii sa scap de el cat mai repede?sad de preferat sa imi dispara pana diseara, ca na, revelion crying

4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Pana diseara nu ai cum sa scapi de el. Actioneaza repede si scapi de el repede, dar nu chiar atat de repede precum ti-ai dori tu happy
Fugi la farmacie pana nu se inchide si ia-ti Aciclovir de la Tis Farmaceutic(e firma producatoare) - costa cam 4-5 lei. Mie mi-a trecut in 3 zile complet. De obicei dureaza o saptamana jumatate pana trece, dar cum l-am vazut dimineata, hop - Aciclovir. Eventual fa aplicatii cu argila pe el.
Stii ca nu se va vedea pana nu creste serios in dimensiuni, nu? happy Asa ca e destul de posibil sa treaca neobservat.

| R0R0 a răspuns:

Pentru tratarea herpesului, curăță un cățel de usturoi, toacă-l mărunt, apoi aplică pe zona afectată. Lasă-l să acționeze 10 minute, apoi clătește cu apă călduță. Te va ustura la început, dar apoi vei vedea cum durerea te va lăsa. În multe cazuri, herpesul dispare după acest tratament.

| UnNestiutor a răspuns:

Incearca Bitter Suedez. Mama a stors herpes.ul, dupa a aplicat comprese cu bitter.

| Ghete_Maria-Elena_1994 a răspuns:

Nu cred ca iti va trece pana de revelion