| IceCreamDoll a întrebat:

Cum sa scap de herpes? Imi apare cam de 2 ori pe an si e situat pe buza de sus. Am incercat ness si nu prea are efect, iar cand am incercat Aciclovir mi-a ars locul pana mi-a dat sangele. Pot sa fie si niste remedii naturiste, numai sa-mi treaca mai repede si sa nu mai fie asa umflat. Funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| BiaaMikaleson a răspuns:

Primul ajutor pentru herpes
Aplicati gheata direct pe herpes.va reduce inflamatia si va ameliora tomporar durerea. daca folositi aceasta tehnica destul de timpuriu-la primele semne de furinicaturi-s-ar putea sa va confruntati cu un herpes mai mic ca dimensiuni decat in mod normal.
Eliminati virusul
Unele studii au aratat ca aminoacidul lizina este de ajutoreste de ajutor pentru vindecarea herpesului. daca aveti un episod de recurentaluati 3 000 mg pempana cand acesta dispare. cercetarile au aratat ca aceasta impiedica replicarea(copierea) virusului herpetic.
remediile din plante de roinita(denumita si melissa) pentru tratarea herpesului simplu tip 1. uleiurile sale esentiale contin substante despre care s-a dovedit ca au actiune inhibitoare pentru virus.in studiile germane, persoanele cu episoade de recidiva de herpes care foloseau unguent cu roinita au avutmai putine episoade sau chiar au incetat sa sufere de acesta afectiune. unguentul poate fi cumparat de la magazinele cu produse naturiste sau poate fi comandat online. folositil ori de cate ori e nevoie

6 răspunsuri:
| Pufuleti a răspuns:

Virusul herpesului ramane in organism toata viata, sa stii. Se activeaza periodic (mai rar sau mai des). Nu poti scapa definitiv de el, poti doar sa ameliorezi situatia sau sa grabesti vindecarea.
Nu mai incerca tot felul de leacuri facute acasa, deoarece poti agrava situatia sau poti prelungi durata. Ai vazut ca e destul de inestetic.
Cumpara un plasture si aplica ceva peste el. (luciu de buze, ruj)

| liii a răspuns:

Eu fac destul de des herpes si dau cu Aciclovir si-mi trece mult mai repede, dar trebuie sa dai mereu cu el, mie in 4-5 zile maxim imi trece si daca nu dau cu el ma tine 2 saptamani...

| Pιşριяιcă a răspuns:

Asa cum spune si " Pufuleti " zic si eu acum. Si eu stiam ca acest virus herpes il "pastrezi" toata viata in organismul tau,DIN PACATE. Poti sa il tratezi,iar daca cu Aciclovir zici ca ti'a dat sangele, nu iti pot recomanda nimic altceva, nici macar remedii naturiste.

| Thatsnotmyname a răspuns:

Ai încercat vreodată plasturi de la Compeed?
Rareori îmi mai apare și mie, știu că e o senzație neplăcută, însă am încercat cu plasturii aceștia și dă rezultate. Nu te mai doare, plus că la scurt timp îți și dispare.
Succes! happy

| adelina_6073 a răspuns:

Aciclovir e foarte bun

| Aly_6411 a răspuns:

Ce as face eu in locul tau? M-as duce la farmacie si as intreba-o pe femeia aia de acolo care e cea mai buna crema pentru herpes si iti dai seama ca o sa te ajute.