| zoey_1066 a întrebat:

Plac un baiat, si el ma place,
as vrea sa fiu cu el, arata bine... dar ma simt nepregatitasad
ce ar trebui sa ii spun?

14 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Stai stai stai. Tu te simţi nepregătită pentru o relaţie? Pentru o biată prietenie? Dacă ai sub 13-14 ani, te înţeleg, dar altfel, nu prea. Nu că asta ar fi o limită de vârstă (nu e nici măcar în opinia mea, e mai degrabă o limită decentă, morală, dar în fine).
Ştii... nu-i spune nimic. Nu-i spune că nu ai vrea o relaţie, nu fă gesturi necugetate, că după aia o să plângi! O să-ţi pară rău că i-ai zis şi poate nu o să mai vrea el, când o să vrei tu în viitor. Nu spune nimic. Gândeşte-te bine, bine de tot. La vârsta asta (a adolescenţei, mă refer) toate sunt luate cum ne sunt date, şi nu avem răbdare să aşteptăm să se schimbe. Ca să nu-l pierzi, doar cugetă puţin. O relaţie de prietenie oarecare (ca o prietenie între fraţi) nu e foarte diferită de o prietenie în care se implică sentimente diferite ŞI atracţie fizică.
Nu ai de ce să te temi, că nu te mânâncă nimeni. Dacă chiar te place, o să fie răbdător şi-o să te accepte aşa cum eşti. Dar nu spune niciodată replica "aş vrea să fim doar amici un timp", pentru că acel timp trece, şi poate niciodată n-o să mai pui mâna pe el să fie al tău! Fii curajoasă, căci în prima (sau primele) relaţie, nu trebuie să faci nimic nesăbuit, şi nimeni nu se aşteaptă (sau nu ar trebui să se aştepte) de la tine să, ştiu eu, faci sex.
Consideră această şansă ca o şansă pentru a cunoaşte pe cineva şi pentru a câştiga experienţă happy

| Esperança a răspuns:

Sa te pregatesti, logic nu?hee hee

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca te place. daca il placi.ce mai astepti? fii cu el. poate vei fi fericita.incearca.Nu ai cum sa te simti nepregatita...da i o sansa iubirii.

| Visecolorate a răspuns:

Pai pentru ce ar trebui sa te simti pregatita? Cati ani aveti? Daca va placeti nu inteleg de ce spui ca te simti nepregatita. Pentru ca in fond intr'o relatie nu trebuie sa te oblige nimeni sa faci nimic, totul vine de la sine, ai propria personalitate, esti capabila sa iei propriile decizii. Deci nu stiu pentru ce ar trebui sa te simti pregatita. Ca doar nu o faci cu el.

| JahBless a răspuns:

Cati ani ai? cati ani are? spune-ne mai multe detalii.da un pm si te ajut

| Dee_9331 a răspuns:

Wow,wow,wow stai chill... Vrei sa fi cu el pentru ca arata bine sau pentru ca il iubesti(pentru ceea ce este ma ref la comportament)?

| will_4908 a răspuns:

Pardon, am tras un partulet (asta in timp ce il privesti in ochi)

| anndra56 a răspuns:

Ii spui ca nu esti pregatita(si sa ii spui ca il placi, sa nu ii dai impresia ca nu il placi) dar puteti fii prieteni pe moment, iar cu timpul puteti devenii ceva mai mult. Daca te place sigur va intelege... Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda?hee hee

| adilazar98 a răspuns:

Daca te place spune-i sa te astepte sau Pregatestete mai repede

| Andrei_4336 a răspuns:

Ce atata pregatire, ca doar nu mergi in alta tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutari.
Daca simti ca esti nepregatita mai asteapta. Dar sa iti zic eu un pont. Baiatul trebuie sa faca primul pas nu fata. Daca te place trebuie sa aiba curaj.
Pa, pa.

| adee97 a răspuns:

Buna.
Fi increzatoare, asta este cel mai important. Vorbeste cu el, fiti cat mai deschisi, o relatie nu e nimic grav (depinde si de varsta ta), luati totul incetul cu incetul, iar daca va placeti cu adevarat reciproc, iti garantez ca va fi ceva frumos si de durata.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pa pa.

| roxy_7865 a răspuns:

Pai zii ca esti nepregatita si afla daca te va astepta

| melonpie a răspuns:

In general e foarte greu sa ii spui unui tip ca il placi dar daca vrei ca si el sa te placa cel mai important lucru e sa ii zambesti mereu si sa fi mereu pozitiva. In general baietilor nu le plac fetele care se vaita non-stop sau mai ales cele care barfesc. Incerca sa faci rost de id-ul lui si baga-te in vorba cu el, dar fara sa il stresezi prea tare. Peste ceva timp in care ati devenit cat de cat amici daca nu prieteni, ai putea sa ii spui si poate ca pe mess ar fi mai simplu pentru tine. Sper ca ti-am fost de folos happy