| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi personalitatea schimbata? Poate fi influentata prin anturaj, mediul extern, inaintare in varsta, socuri psihice dar, daca te-ai decide sa-ti schimbi personalitatea, ai putea? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Timiditatea are si ea farmecul ei. Arata o doza de inocenta care place happy.
Totul e sa nu te blocheze. O sa vezi ca o sa mai scapi de ea pe masura ce o sa fii mai increzator in tine.
Chiar daca nu o sa te schimbi radical, o sa ai succesele tale si ele iti vor da elanhappy

7 răspunsuri:
| LittleMønster a răspuns:

Personalitatea se schimbă datorită factorilor pe care i-ai precizat, făra să-ţi dai seama, deci poate fi schimbată.

| Adrianetc a răspuns (pentru LittleMønster):

Ma refer ca dintr-un moment sa te decizi sa-ti schimbi personalitatea de exemplu, sunt mai timid, ma integrez mai greu dar sunt degajat cu oamenii familiarizati, m-as putea decide sa fiu mai deschis, sociabil,? daca da, cum

| LittleMønster a răspuns (pentru Adrianetc):

Dacă ai voinţă te schimbi.Totul depinde de tine.

| michelia a răspuns:

Temperamentul este nativ si destul de stabil in timp ( flegmatic, coleric etc).
Daca esti de ex un tip impulsiv pentru ca asa sint genele tale, e foarte greu sa faci schimbari radicale.
Caracterul insa se dobindeste si este rezultatul educatiei si al mediului.
Prin urmare personalitatea noastra are elemente care se pot modifica voit sau in mod subtil, si altele care sint relativ constante si doar le putem cosmetiza.
Un tip timid nu va fi niciodata un tupeist, oricite cursuri de modelare a personalitati ar face. Cel mult poate sa-si mai invinga din timiditate, dar nu o elimina complet.
Rationamentul e valabil pentru toate trasaturile noastre.

| Adrianetc a răspuns (pentru michelia):

Va multumesc pentru raspuns,eu sunt un tip mai timid, ma integrez mai greu, mai ales cand vorbesc cu o persoana de care-mi place, chiar daca dupa aceea ma gandesc "cum am putut sa fiu asa timid, idiot?", incerc sa trec peste.

| Adrianetc a răspuns (pentru michelia):

Va multumesc, m-ati ajutat mult!

| michelia a răspuns (pentru Adrianetc):

Timiditatea are si ea farmecul ei. Arata o doza de inocenta care place happy.
Totul e sa nu te blocheze. O sa vezi ca o sa mai scapi de ea pe masura ce o sa fii mai increzator in tine.
Chiar daca nu o sa te schimbi radical, o sa ai succesele tale si ele iti vor da elanhappy

| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Personalitatea poate fii schimbata si la persoanele de 50 de ani.Cine nu crede inseamna ca nu stie sa isi controleze mintea cu adevarat inca.Cel mai important lucru in schimbarea personalitatii e schimbarea obiceiurilor.De la ele porneste tot.