| NashS3rgiu a întrebat:

Proteinele pentru dezvoltare masei musculare au vreun efect negativ asupra corpului?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, doar daca iei in exces, dar asta e valabil pentru orice ( si cea mai sanatoasa mancare daca o consumi in exces o sa ai probleme ).

Ia proteine cat sa-ti asiguri 2 grame / kg-corp zilnic din alimentatie (4-5 mese bogate in proteine - carne, lapte, branza, oua ) + suplimente.

Si nu exista "proteine pentru dezvoltarea masei musculare", exista doar "proteine", care se gasesc in diverse alimente, in diferite concentratii.

2 răspunsuri:
| cristzy007 a răspuns:

Depinde ce "proteine" folosesti.>>>unele provoaca ipotenta prin faptul ca le consumi >>>poti sa devii dependent [drog]
Vezi tu > atata timp cat consumi prafuri, lichide sau alte chestii pentru. dezvoltarea musculara nu obtii nimic [in afara de dureri si alte chestii pe care o sa le regreti] >>> muschii o sa fie umflati dar fara nici o forta(adica inutil>> aceeasi chestie ai putea sa o obtii cu o operatie).
Singurele proteine caru nu te afecteaza (in afara de faptul ca te ingrasa consumate in exces) sunt proteinele de origine animala(care le obtii din carne).
Concluzie: daca vrei sa consumi asa ceva (da, au efecte negative) ar fi bine sa te tii de sala >>>atunci cand te vei lasa vei arata ca dracu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristzy007):

Tu chiar nu ai niciun fel de experienta, nu? Eu am luat 2 ani si apoi am avut 5 ani pauza si ca sa vezi, NU aratam ca dracu.

Stallone la 65 de ani ti se pare ca arata ca dracu? Sau alte exemple : Joe Weider are 90 de ani si e sanatos, Jack lalane la 80 de ani a traversat fluviu inot si facea sute de flotari, etc.

Hai sa-ti explic o chestie, NICIUN fel de proteina nu provoaca impotenta sau sa devii dependent, tu le confunzi cu STEROIZII, care sunt cu totul altceva.

Muschi umflati fara nicio forta? Serios? rolling on the floor

Tu chiar nu ai niciun pic de experienta in sportul asta, nu?