| OoKidaLoveoO a întrebat:

Raspuns rapid! O prietena are 12 ani si a citirt la Medeleni 1 si a auzit ceva de trei fiind curioasa s-a uitat pe google si a cautat sfarsitul cartii si cand a citit ca Olguta se sinucide a inceput sa planga si a marcato psihic fiind personajul ei preferat.Toti i-am zis sa nu citesca pana lu implineste 15 ani pentru ca o sa o marcheze.Adica eu la sfarsitul carti am ramas un pic uimita si am inceput sa plang si am ramas pentru putin timp marcata la 15 ani! Ea are doar 11 si implineste 12.Acum ce sa ii zicem ca sa o impacam cu faptul ca Olguta la sfarsitul cartii a 3a se sinucide pentru ca avea cancer? Eu nu stiu sa o fac sa inteleaga.Va cer parerea pentru ca poate vi s-a intamplat si voua.

Răspuns Câştigător
| Apheleia a răspuns:

Eu nu cred ca este atat de mica la 12 ani incat sa nu inteleaga ca unele carti pur si simplu au un final mai trist.....Aici depinde si de personalitatea si gandirea prietenei tale...
Cel mai bine ar fi sa ii spui ca unii autori in operele lor introduc si astfel de drame(cum ar fi cea cu Olguta) si de aceea cartea devine atat de speciala.
Nu este o tragedie ca un personaj moare, pur si simplu asa este cartea.....sunt unele carti chiar mai rele.
Incearca sa o impaci cu ideea ca o carte frumoasa are nevoie si de drama.

1 răspuns:
| OoKidaLoveoO explică:

citit*
nu*