| Bisbiavatar12 a întrebat:

Real sau uman? Argumentat, care credeti voi ca este mai benefic?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Real in mod clar. Nu te restrictioneaza in niciun domeniu

| aXy99 a răspuns:

Asta depinde de tine si de ce vrei sa faci in viitor. Daca esti nesigur, cel mai ok ar fi la stiinte ale naturii.

| JackR a răspuns:

Eu am vrut sa fac Istoria si am facut Fizica. Sunt bun in ceea ce fac acum, desi Fizica reprezinta numai 10% din tot. In timpul asta scriu, filozofez, impac raceala ecuatiilor cu caldura spiritului. Real sau Uman? Spune-mi tu, ca eu nu am reusit sa aflu...
Sfatul meu, priveste adanc in tine, vezi ce exista acolo, ce te misca, ce te face sa vrei sa stii si sa faci mai mult. Si alege tu, indiferent de sfaturile celor din jurul tau sau cele ale unor straini de pe un site (nimic ofensator pentru voi, colegi, dar asta este realitatea, suntem straini!).

| Dalmore a răspuns:

Real, clar. La Uman se freaca menta si din cand in cand se mai toceste, dar in rest e un profil usor si nu faci mare branza cu el, macar la real inveti din toate si cum pana la facultate o sa te razgandesti de 100 de ori nu o sa stai cu frica,, aualeu, vreau la medicina, dar nu stiu aia, si aia, si aia''. Cunosc persoane care au fost la uman unde au lalait-o, iar apoi au facut meditatii la materii de real ca sa dea la facultate si abia s-au descurcat la facultate pentru ca nu erau obisnuiti sa invete, doar sa toceasca laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Real in mod clar. La bac nu va trebui sa tocesti materii inutile si limbi moarte.

| elena97890 a răspuns:

Daca nu stii ce vrei sa faci in viata cel mai bine este sa te duci pe real, te poti razgandi de cate ori vrei, nu te va deranja nici daca vrei la medicina, drept etc, in schimb daca te duci pe uman si pe la sfarsitul liceului realizezi ca vrei sa urmezi o facultate unde iti trebuie cunostinte de profil real, iti va fi greu sa intri si va trebui sa bagi meditatii pe ultima suta de metri.
Chiar daca profilul uman pare mai atragator pe motiv ca e mai usor nu iti va folosi deloc un bac la istorie daca tu vrei spre ex la facultatea de matematica.
In caz ca stii ce facultate vrei sa faci si e indiferent ca in liceu ai fost la real sau uman, alege profilul care ti.ar aduce cele mai multe avantaje pentru meseria aleasa, insa riscul poate fi sa te razgandesti, cunosc o pers care a ales profilul uman pentru ca era sigur ca va face arte, iar in clasa a 11a s-a razgandit si a ales it-ul si s-a transferat la real pentru a da bac.ul la materiile care ii trebuiau. Sper ca te.am ajutat cu punctul meu de vedere!

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Realul se bazeaza pe stiinte exacte, matematica, fizica, chimie, biologie s. a. La uman se studiaza romana, latina, istorie etc. Limbile straine se incadreaza in ambele.

| Bisbiavatar12 explică (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Nu ai raspuns la intrebare, ce ai spus mai sus stiam si eu ^^

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Mă refeream că depinde ce ai vrea tu mai departe, depinde pe ce domeniu ai vrea sa mergi. Daca îți alegi un domeniu în care nu ai nevoie de matematica de exemplu, atunci mergi pe uman, și invers. Acum, pe profilul uman, nu neapărat că ai restricții, dar sunt facultăți unde se face matematica și profilul nu te avantajează. Depinde de tine sa iei in calcul tot