| girlspower a întrebat:

Remedii pentru acnee?
Funda

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa incerci cremele : Bioderma Sebium Global, Mask rym sau Duac gel ( ultimele doua daca consideri ca ai probleme grave )

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila si sunt destul de ieftine )

Cura-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Eu nu sunt de acord cu folosirea sapunului pe ten, ce pH are al tau? Gasesti in magazinele DM gelul balea med ultra sensitive waschgel, este curat la ingrediente si este foarte bland cu tenul - costa 10 lei.
http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2015/01/balea-waschgel.jpg

Mie lotiunea exfolianta de la Paula's Choice cu BHA 2% imi pastreaza tenul curat, dar daca mananc carne de porc sau beau lapte tot imi apar cosuri. Trebuie sa te ocupi si de interior si de exterior ca un tratament sa dea randament maxim, fii atenta la ce alimente iti provoaca cosuri.

| NuConteazaCnSunt a răspuns:

Argila, e foarte buna. Nici nu e scumpa, o gasesti in toate farmaciile, e cam in jur de 10 lei si are 10 plicuri si un plic eu il folosesc si de doua ori, de doua ori pe saptamana si o sa vezi si diferentele, pe mine Argila m-a ajutat foarte mult.

| girlspower explică (pentru NuConteazaCnSunt):

O sa incerc, multumesc pentru sfat