| Baiattt a întrebat:

Sa va spun povestea mea ce am facut pana acum :
Deci de mic copil eram foarte timid din cauza ca nu imi placea cum arat si din cauza asta multi ani am preferat sa stau mai mult in casa si sa ma joc la calculator in loc sa ies afara sa socializez, sa ies cu prietenii, petreceri etc.
Adolescenta pot sa imi spun ca mi-am pierdut-o din cauza la ce am scris mai sus.
Acuma am ajuns la o varsta sunt in ultimu an de liceu si am zis STOP nu mai vreau sa fiu asa, VREeau sa ma schimb.Dar nu stiu cum sa fac asta pentru ca multi ani nu am facut aproape nimic decat sa ma joc la calculator si problema cea mai mare este ca mi-au adormit abilitatile de comunicare.
Vreau sa ma schimb adica ce vreau sa spun prin schimbare: sa ies cu prietenii, sa pot vorbi cu fetele relaxat si ma distrez dar exista o problema.Din cauza ca in trecut am facut ce am facut... nu mai stiu comunica.Adica nu prea stiu ce sa vorbesc cu lumea deoarece nu am intamplari de povestit in trecut. Daca nu am facut altceva decat sa ma joc pe calculator...
Si nu stiu cum sa ma adaptez.Ce ar trebui sa fac? De exemplu vb cu un prieten si el imi spune o intamplare si nu stiu ce si cand termina PAUZA se incheie discutia pentru ca eu nu am intamplari in trecut sau nu stiu ce. S-au de ex ma duc cu o fata la intalnire deci vorbim ce ne place etc si cand imi povesteste ceva ce o facut ea in trecut unde eu in trecut doar ma jucam incontinuu pe calculator ce fac? O sa zica da tu pe unde ai fost ce intamplari hazlii ti s-o intamplat in viata etc? si eu ce o sa zic? daaa nu am deoarece am stat mai mult la calc. :))... si ea o sa zica aha ok eu trebuie sa plec :))...
Imi dati cateva sfaturi va rog ce ar trebui sa fac sa ma adaptez sa socializez sau... Nu stiu ce sa fac, vreau sa fiu si eu sigur pe mine sa povestesc intamplari dar nu am din cauza trecutului.Cum ma pot adapta? De exempluj ma duc la o petrecere cu prietenii si ei povestesc intamplari etc ca uite eu am fost acolo, m-am distrat sau uite ce am patit. si eu ce o sa fac? Pentru ca eu nu am intamplari de genu asta :-wwwww.Imi vine sa ma urasc din cauza trecutului.

2 răspunsuri:
| Sunnyツ a răspuns:

Da este destul de trist. Mai cunosc genul de persone, dar ei bine...toate au o rezolvare! Acum sincer, fiecare om are o intamplare amuzanta din viata lui, chiar daca sta in jungla. Incearca sa citesti ceva carti, iti recomand Sidney Sheldon, sau sa citesti ceva glume bancuri...sunt fel si fel de pagini amuzante pe facebook care iti dezvolta amuzamentul. [ papagalii vorbitori, sursa ta, te pui cu prosi ] Transforma o intamplare din viata ta cat de banala intr-una amuzanta, mai baga ceva pe acolo ca sa faci intamplarea sa fie interesanta. Uite-te la fel si fel de filme, nu conteaza genul. Fa-ti prieteni noi si dupa parerea mea, schimba-ti si look-ul si stilul vestimentar. Fi altul intru totul. Pune-te pe un scaun si asculta muzica ta preferata in timp ce cauti tot felul de replici banale pentru orice duma spusa de vreun coleg. Trebuie sa prinzi curaj in tine, si totul va fi bine.

Sper ca ai inteles ceva din ce ti-am zis.

| Aviva a răspuns:

A socializa nu se rezuma numai la povestit intamplari interesante din viata ta. Si eu sunt timida si pana acum doi ani nu stiam altceva decat scoala-acasa si invers. Cel mai important e sa iesi cu prietenii tai. Nu conteaza unde sau cu cine. Doar iesi si cauta sa faci cunostiinta cu cat mai multa lume, la inceput o sa fie neplacut, cel putin pentru mine a fost, dar cu cat iesi mai des, cu atat o sa devina mai usor si o sa-ti placa mai mult. Iar despre faza cu intamplarile interesante, cand nu am nimic de povestit, de obicei insist pe ce a facut celalalt, gen:"ce tare, nu pot sa cred ca ai facut asta", "si mie mi-ar place sa merg acolo", "si eu am vrut sa fac aia, dar nu am avut niciodata ocazia". In felul asta, se prelungeste discutia si arati ca tu chiar ai ascultat si esti interesat de ce a spus. Iar dupa ce o sa incepi sa iesi mai mult, o sa ai si tu parte de aventuri si atunci o sa ai ce povesti.
Asa ca bafta la distractie! tongue