| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma numesc Alex Cristian si sunt din Bucuresti, sunt clasa a8a si am 14 ani. Anul trecut am fost un tampit, deoarece eu i-am dat unei fete de,, Saint Valentines Day" un trandafir. Dar aveam un prieten care i-a zis ca imi bat joc de ea, si radeam de ea, asa cum sunt toti prietenii. Si intr-o zi m-a luat pentru ce i-am dat trandafirul, si i-am zis ca nu aveam ce face cu banii pentru ca ma sacaia. Imi pare foarte rau pentru ce am facut.

In schimb, de cand a inceput scoala, am observat ca se uita mereu la mine, iar cand ma uit spre ea, se uita in alta parte. (Ma rog prin,, mereu" ma refer ca de exemplu, in ora de chimie, cand profesoara ne-a spus sa ne uitam la panoul din spatele clasei, ea nu se uita la panou, se uita spre mine, si cand am vazut-o, s-a uitat la panou, foarte repede.Asa s-a intamplat de mai multe ori, si in pauze, si in alte ore.) Mentionez ca ea era suparata de anul trecut, pentru trandafir, iar la inceputul clasei a8a, cand am vorbit cu ea pe mess putin, mi-am cerut scuze pentru ce am facut anul trecut si s-ar putea sa ma fi iertat.Acum nu stiu daca vrea sa-mi intoarca bataia de joc, sau ma place. Va rog sfatuitima, nu stiu ce sa fac, acum chiar imi place de ea foarte mult, nu pentru cum arata sau ceva de genul, pentru sufletul ei si pentru ca vreau sa ma revansez, pentru tampenia care am facut-o. Si in plus, intr-o zi vreau sa imi iau inima in dinti sa ii spun ce simt pentru ea cu adevarat si sa imi cer scuze pentru ce am facut, si nu spun prostii, chiar asta vreau sa se intample, sa ma ierte. Va rog, nu ma considerati un idiot, m-am maturizat de anul trecut, si chiar o iubesc, cu adevarat. Astept cat mai multe raspunsuri din partea voastra, si va rog sa nu incepeti sa ma injurati, recunosc ca am facut o greseala si vreau sa o indrept.

P. S. In ultimul timp am inceput sa socializez cu ea pe Yahoo, Facebook si am inceput sa socializez cu ea si in real, dar nu am curaj sa ii spun ce simt pentru ea. Deci va rog, sfaturi serioase! Dau funda celui mai bun raspuns, de aceea astept multe raspunsuri.

14 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă tu consideri că te-ai maturizat în decursul unui an, încearcă să vezi dacă acest lucru s-a întâmplta cu adevărat.Nu mai pierde vremea. Vorbeşte cu ea înainte de a fi prea târziu. Spune-i ce s-a întâmplat şi se întâmplă cu tine în jurul ei, dar nu în reţelele de socializare, ci sub privirea ei.Astfel,îi poţi urmări fiecare reacţie. Doar atunci vei şti dacă eşti suficient de matur, pentru a accepta adevărul pe care ea ţi-l va rosti.Succes! Nobody4Nobody.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cristi mamă,cumpară tu alt trandafir,rosu de data asta,si dă-i-l fetei cu scuzele pentru mitocania de la Valentinul trecut! Asta ca să îngropaţi securea războiului. APOI mergeţi mai departe. Sunt convinsă ca fata simte şi ea ceva pentru tine,dar se teme de o altă grosolănie a ta. Şi tu,cand mergi sau faci ceva cu o fată, nu mai publica la toată liota ta de prieteni. Discreţia trebuie să fie prezentă în comportamentul tău. Cu o astfel de mitocănie cum ai făcut, îţi strici reputaţia şi or să te ocolească fetele sau nu or să mai aibă încrederere în tine. Drege busuiocul cu fătuca asta şi ai grijă ce faci mai departe.
Daca şi ea işi va bate joc de tine...asta e! Îţi meriţi soarta! Si fata nu mai merită nici o atenţie, că nu mai simte nimic decat ură faţa de tine. Dar trebuie să indrepţi lucrurile.Chestiile ăstea lasă răni adanci în sufletul adolescenţilor.

| inger02 a răspuns:

Buna! eu cred ca fiecare om greseste! daca o iubesti pe aceea fata du-te la ia vorbestei dar fara sa fie lume in jur. spune-i ca iti pare rau. ofera-i un cadou spune-i ca o placi propune-i sa iesiti impreuna la o plimbare sau la un suc. demonstreazai prin fapte ca o iubesti asa va observa va avea incredere in tine si poate veti fi impreuna.succes

| Tweetymrrr a răspuns:

Păi ce sfat să'ţi dau? Hmm, aşteaptă până îţi faci curaj şi întreab'o dacă vrea să iasă cu tine la o plimbare să vorbiţi. Îi spui că anul trecut ai făcut un gest prostesc şi că'ţi pare rău. Apoi, în funcţie de felul în care reacţionează îi spui "ştii, eu te plac.".
Succes!

| Barbiiiiee a răspuns:

E normal daca e suparata. orice fata ar fi daca i s-ar intampla asta.dar nu te considera un idiot.incearca sa vorbesti cu ea.din cate spui tu ea te placea si atunci cand i-ai dat trandafirul, astfel nu se supara.ea acum se simte jignita.incearca si vorbeste cu ea, daca asta simti spune-i`o...nu te mai simti vinovat pentru ce ai facut.nu o pierde daca o iubesti.SUCCES

| LiviuAlan a răspuns:

Ai facut double posting mai! Verifica-ti intrebarile!

| Elianna a răspuns (pentru LiviuAlan):

A facut dublă postare pentru că, probabil, asta este problema care îl arde cel mai tare si nu stie ce sa faca! Nu cred că este o mare greşeală.

| がさいゆの a răspuns:

Dragostea...cel mai frumos sentiment... daca o vezi dupa scoala roag-o sa luati ceva de rontait si va plimbati prin parc.Crede-ma,singuri ai mai mult curaj decat inconjurat de toti colegii tai pe care mi i-ai descris si ea pare o fata de treaba.Incearca doar, am incredere in tine!

| αηυтzα a răspuns:

Alex tu ar fi bine sa te duci la ea si sa ii vorbesti...Stiu cum sunt baietii si sincera sa fiu tu nu trebuie sa fii rautacios cu ea...Adica tu ar trebui sa vorbesti cu ea fata-n fata si sa ii spui cu adevarat ce simti pentru ea. Daca nu poti uite un sfat mai bun pune un prieten sa ii trimita biletele scrise de tine in care ii spui ce simti.love struck Acest lucru este foarte dragutsmug. Succes in continuare.:*

| tteddy a răspuns:

Inteleg prin ce treci dar daca lucrurile stau asa cum zici thu ea inca te place si spune-i ce simnti pentruea pana nu va fi prea tarziu prindeo undeva singura, invt-o la un suc la o prajitura ceva si spune-i cv de genu ( stii eu te plac foarte mult si as crea sa fim impreunabig grin) si cereti iertare pentruce sa intampla spune-i ca ai fost un dobitoc ca erai copil dar acu te-ai maturizat si stii cu adevarat ce simnti pentruea SUCCES!winkingtongue

| LailaLia a răspuns:

In legatura cu ce s-a intamplat anul trecut la faza cu trandafiru...crede-ma orice fata ar fi suparata. Incearca sa afli ce simte ea pentru tine pentru ca din moment ce se uita "mereu" la tine cu siguranta are un motiv. Adica, sa fim seriosihee heecineva suparat pe o persoana nu conteaza din ce motiv...s-ar mai interesa daca nu ar fi ceva la mijloc? Nu cred!

Deci incearca sa vorbesti cu ea dar doar voi doi pentru ca prietenii pot fi invidiosi si uneori destrama relatii frumoase. Observa semnele care iti spun ca ea te place. Si sa stii ca o fata nu place un baiat in felul de "se tine de tine pana cedezi" nu! sunt si altfel de persoane care prefera sa tina pentru ele din cauza ca ceilalti isi bat joc sau ii este frica de un raspuns negativ din partea ta in caz ca te place. Incearca sa o faci sa aiba din nou incredere in tine si incearca sa nu o mai dezamagesti a2a oare pentru ca a doua sansa poate ca nu o sa mai primesti.
Sper ca te-am ajutat

| Miha3la_7361 a răspuns:

Eu te sfatuiesc, sa te duci la ea, sa ii zici cat de rau iti pare de prostia pe care ai facut-o si sa ii spui ce simti cu adevarat pentru ea.winking

| RuXyLOL a răspuns:

Uite. crezi ca fetele nu se gandesc de loc dupa ce primesc un dar de la baieti? Crezi ca ea nu si-a pus intrebarea de ce nu ti-ai cumparat tu un suc in loc sa-i dai ei trandafirul, sau de ce i l-ai dat ei si nu altei fete? eu cred ca si ea te place si se uita la tine ca sa vada daca si tu te uiti la ea. Eu cred ca ar trebui sa-i mai dai un trandafir si sa-i spui ca de fapt asta simbolizeaza ce simti tu pentru ea nu ce i-ai spus atunci. Iti zic eu ca fetele se simt bine cand un baiat le face complimente. happy big grin

| MariaAndrei a răspuns:

Buna Alex! Eu una cred ca acea fata te cam place...eu iti sugerez ca mai intai sa-i dai tu putin de inteles ca o placi si dupa aceea sa-i spui ce simti in legatura cu ea:incearca sa te uiti si tu lung cum face ea si prin ore sa-i trimiti niste biletele cu "Hei ce faci?" si chestii de genul asta.Nu ii spune ca o placi pe mess pentru ca vei parea las si ca esti rusinat de sentimentele tale.Intreab-o daca vrea sa iasa la o plimbare dupa scoala sau ceva de genul si cand crezi tu ca e potrivit sa-i spui ca o iubesti. Sper ca ti-am fost de folos! Succes!