| MihaiMikey a întrebat:

Sal TPU, am nevoie de putin ajutor. Peste cateva saptamani o sa imi iauprima chitara electrica si nu stiu ce sa aleg dintre: Epiphone Les Paul Standard si Ibanez RG350MZ. Eu cant rock si metal (BulletForMyValentine, Escape the Fate, etc. dar si Guns n Roses si chesti de genu'). Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Din astea 2, clar epiphone-ul, e set neck, corp si gat din mahon, tastiera din palisandru, care-i mult mai recomandata pentru ce vrei tu sa canti, spre deosebire de tastiera ibanez-ului care-i din artar.Iar bridge-ul ibanezului e FR edge 3, e printre cele mai proaste floyd-uri, o sa te omoare cu dezacordatul, e mult mai bine sa iei lp-ul, chiar daca n-o sa poti face unele trick-uri cu floyd-ul, mai bine sa poti canta oricand, orice, decat sa trebuiasca sa stai mereu s-o acordezi, am chitara si cu floyd si cu bridge fix, si as prefera oricand pe cea cu bridge fix. Ibanezul are corpul din tei, cam ca toate ibanezurile, e un lemn cu o rezonanta buna, dar nu intrece mahonul in niciun caz.Iar tastiera de artar e mai mult pentru jazz-blues-rock clasic, rar vezi metale pe o chitara cu tastiera din artar.Ai mai putea incerca un vintage - uite aici niste modele potrivite pentru metal: http://mcmusic.ro/......t-10001700

| MihaiMikey explică (pentru Thunderstruck):

Ok, cred ca o sa iau Les Paul-ul smug

2 răspunsuri:
| Wolfszeitt a răspuns:

Ibanez.