| annahandball a întrebat:

as vrea sa stiu si eu mai bine care e diferenta dintre anime si desen animat? Eu urmaresc multe animeuri iar cand le spun coloegilor mei ca ma uit de exemplu la Naruto Shippuden pe ei ii bufneste rasu si isi bat joc de mine ca ma uit la desene animate! Eu stiu diferenta dintre anime si desen anmat dar nu stiu sa le explic si lor deci as vrea o explicatie logica. Nu pot sa vb nimic legat de asta la scoala (chiar daca cunosc si copii de 16-17 ani care urmaresc animeuri dar tot asa in secret) pentru ca colegi isi bat joc deci help plz!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Nu cred ca e cumva anume sa le poti explica deoarece, animeurile sunt facute tot in programe 3D asa cum si desenele animate, dar sunt 100% diferenta intre anime si desen animat,doar ca lumea mai batuta in cap nu poate intelege,asa ca ei nu vor intelege asta o data ce sunt batuti in cap,daca nu e un alt fan anime printre colegi tai mai bine tine pentru tine ca te uiti la animeuri, deoarece lor oricum le vei explica nu inteleg, asta am incercat si eu sa le explic cand am fost a 8a si nu au inteles ca animeurile sunt creati propi a japonezilor si ca nimeni nu mai fac animeuri in afara de japonezi, iar desenele animate sunt facautri care le fac multa lume dar cu stiluri diferite.Animeurile sunt unice Japonezi.

| Myuu a răspuns:

Si la mine la fel,mai ales fetele (pentru ca sunt fata) tot rad de mine ca ma uit la Naruto,dar baietii ma inteleg si ei se uita si sunt mari fani la fel ca mine, dar ori cat le-as spune diferenta dintre Anime si desene animate, ele nu inteleg...

| ღLoveღMusicღ a răspuns:

Ana si mie imi plac desenele animate dar si anime-urile mai ales stiulul anime si habar naveam ca iti place anime-urile eu le ador dar si desenele animate ce vrei ana daca avem in clasa fraieri care nu inteleg chestile astea tarii

| looveee a răspuns:

Pai in primul rand le spui ca animeurile nu sunt desene animate si dupa inncerci sa le zici ca sunt ca niste filme...

| Ichigo a răspuns:

Stii ce sa faci? Pune-i sa se uite la anime-ul Elfen Lied ( poate l-ai vazut si tu, daca nu, il recomand, drama e fantastica ) si pune-i sa-l compare cu desenele de pe cartoon network sau disney... asta, daca reusesc ei sa-l termine, nu ca ar fi lung ( are 13 episoade ) dar scenele sangeroase nu sunt pentru cei slabi de inger, si oricum chiar daca il termina pariu ca habar nu o sa aiba sa il descrie propriu zis ( adica cliseul dublei personalitati, identitatea sociala la tortura, viata de familie, perceptia trecutului si viitorului, evolutia psihologica a personajelor si antiteza interioara a personajului principal ) Ar trebuii sincer sa se studieze anime la limba romana, ca sunt mai complexe decat eminescu si Bacovia, sincer

| NaNyJustLovee a răspuns:

Mai, in primul rand, nu te supara ca ai niste colegi fraieri. In al doilea rand, anime sunt ca manga, desenele animate sunt pentru copii, cu ursuleti si cu papusi. Anime sunt despre anumite situatii de zi cu zi sau de aventuri, uneori mai sangeroase ce-i drept, deci, ca si ceilalti iti zic: 100% diferentawinking nu-ti face probleme in privinta colegilor tai, nu stiu ce pierd tongue

| Didiana11 a răspuns:

Si eu ma uit la naruto shippuden si cand le povestesc colegilor nimeni nu rade de mine pentru ca aproape toti se uita si cei care nu se uita stiu si ei singuri diferenta

| Daya25less a răspuns:

Anime-urile sunt produse in japonia si se bazeaza pe mai multe genuri si au si limita de varsta, in sensul ca sunt pentru toate varstele. Desenele animate sunt doar pentru copii, desi nu se uita doar copii la ele. Diferenta ar fi plotul, personajele(aici intra grafica), limbajul, genul, violenta etc. Si nu-i lua in seama. Ei nici nu stiu despre ce vorbesc pentru ca nu se uita. Si eu in clasa am si fani anime si prosti care deschid gura degeaba. Multa bafta! P.s: chiar si daca le explici folosind alti termeni, daca tot nu vor sa inteleaga, nu o vor face indiferent cum incerci sa-i convingi. Doar nu-ti bate capul~