| Lovetolove a întrebat:

Care este diferenta intre anime si desene (cartoons, sa zic asa)? Stiu ca este, dar nu stiu sa o explic. Si ma irita faptul ca aud tot timpul multe persoane spunand ca este acel lucru. Nu e si as vrea o explicatie. PS : Sa raspunda cei care stiu si urmaresc, nu ceilalti care se gandesc numai la "ochii aia mari".
Funda

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Marea diferenta este grafica.
Animeuri-le au stilul lor inconfundabil.

Cred ca,, anime,, nici nu se mai rezuma doar la animatiile facute in Japonia ci doar la stilul grafic.

De poveste numai zic pentru aici exista varietate.
Exista anime-uri mature si existe anime-uri axate pe un public tanar.
Compara Pokemon cu Death Note...

| єχcєєℓ a răspuns (pentru Apache):

Plus că animeurile au evoluat foarte mult.De exemplu desenele animate rămân mereu copilăroase bla bla... și nu e o diferență prea mare de grafică.În schimb animeurile sunt altceva.Să comparăm Dragon Ball care are peste 15 ani(dau cu părerea, nu sunt fan Dragon Ball) cu Death Note cum ai zis și tu...animeurile au evoluat mult și încă evoluează nu doar în grafică ci și în poveste,,, devin mult mai palpitante și atrag până și persoanele mai în vârstă.La o dramă de exemplu într-un anime sunt multe persoane care plâng
batting eyelashes în schimb la desene animate eh. cine a plâns că Jerry și Tom au fost striviți de un tren(era o știre idioată în Libertatea parcă)
Mai sunt și multe alte diferențe, chiar și dublajul vocilor, accentul, tonalitatea
smug
Etc.

| Apache a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Tu vorbesti aici de evolutie si de varietate...dar nu as spune ca asta e o caracteristica tipica anime-urilor.

Logic ca nu ai plans la tom si jerry,pentru ca este un serial pentru copii. Dar sunt si desene ceva mai serioase, care nu sunt neaparat anime-uri.

Batman beyond, futurama, the simpsons, Archer, legend of korra *desi e mai mult un hibrid intre western cartoon si anime...si e epic *... vreau sa spun ca nu exista desene numai pentru copii. Asa cum nu exista numai anime-uri serioase.

Ai de unde alege si in desenele din vest, si in anime-uri.

| ryuu a răspuns:

Salut! Pe scurt!
- Bineinteles, primul lucru ar fi arta. Anime-ul este o arta in sine ce contine toate genurile cinematografice.
- Tehnica de productie difera de cele pentru desene animate.
- Adresabilitatea se face pe sexe cat si pe categorii de varsta
- Povestea intr-o serie una continua.

Acea persoana care spune ca "anime-urile sunt desene pentru copii" sau mai stiu eu ce, vorbeste in necunostinta de cauza. Sa urmareasca un anime din genul Horror sau Ecchi sau daca nu Hentaiwinking Bineinteles ca acele serii sa fie necenzurate. laughing

| neca a răspuns:

O diferenta ar fi tara in care sunt produse, majoritatea animeurilor sunt produse in japonia iar desenelor animate in america banuiesc.
animeurile au stilul lor din punct de vedere grafic, estetic; adica nu o sa confunzi un anime cu un desen animat da ca ai vazut macar cateva seri din ambele genuri.
iarasi cred ca animeurile isi aleg audienta mai precis.

(oameni care zic ca sunt la fel probabil nu au vazut nici una nici alta deci nu are rost sa argumentezi cu ei)

| ピンク a răspuns:

laughing Ochii mari oricum nu prea mai sunt o caractristica din moment ce anime-urile mai noi au tendinta de a nu avea ochi chiar atat de mari.
Simplu: anime-urile sunt destinate unui public mai matur. Majoritatea anime-urile sunt destinate celor peste 13 ani. Eu cred ca anime-urile sunt ca niste seriale (de ex. Games of Thrones, How I Met Your Mother, The Vampire Diaries etc.), doar ca animate. Si daca tot nu cred ca e diferenta intre ele, pune-i sa se uite la Elfen Lied laughing Nu cred ca vor mai avea aceeasi parere.

| PaIn08 a răspuns (pentru ピンク):

Deci. Drage prietene. Diferenta dintre anime si cartoon nu este grafica. De fapt este cultura din care provin. Si de exemplu nu cred ca il poti compara pe Naruto cu Superman sa zicem asa big grin Deci nu mai spune-ti ca diferenta este grafica. ca nu este adevarat big grin Multumesc pentru intelegere!

| ピンク a răspuns (pentru PaIn08):

Stiai ca japonezii le spun TUTUROR desenelor animate 'anime', nu? Spre exemplu, o prietena de-a mea ii spune anime la Spongebob laughing

| aveam14ani a răspuns:

Nu am sa ma lungesc in propozitii.
-Sunt facute de catre japonezi
-Au o ''grafica'' mult mai buna decat desenele animate
-''Au logica'' si se ''leaga'' fiecare episod intre el, pecand in desene animate episodul de azi e cu ceva ala de ieri a fost cu alt ceva.
-Nu sunt pentru copii pana in 7-10 ani ca tom&jerry.
Cei care comenteaza fara sa stie sunt niste tarani. Mai intai uita-te si apoi spune daca iti place sau nu.

daca as spune fiecare diferenta si fiecare argument nu ternin pana dimineata. laughing
winking

| ErikaHyuga a răspuns:

Anime-urile sunt creatii japoneze, desenele animate sunt facute de occidentali in special de americani anime-urile sunt adresate tuturor varstelor, unele destinate doar adultilor dar, desenele animate sunt pentru copii.=> In anime-uri oameni sunt desenati la scala inalta incercand sa imite cat mai mult realitatea insa in desene animate sunt facuti intr-o maniera amuzanta care nu pare reala.

| MasterZ99 a răspuns:

Animele sunt desene animate de actiune facute in Japonia gen DragonBall/Z/GT sunt ceva mai vechi animeurile, iar desenele animate sunt facute in alte tari (Franta, Germania, UK) cum ar fi Mikey Mouse(Slabutz) facute pentru copii mai mici.