| AndreiVrabie a întrebat:

As vrea saa ma sinucid. colegi se rad de mine ma bat afara in cartier isi bat joc de mine. Tatal meu nu ma iubeste mereu ma bate mereu ma injura fara motiv. Mama mea este plecata in strainatate si nu tin legatura cu ea. Toate astea pentru ca is mic pentru varsta mea la inaltime!

4 răspunsuri:
| GeorgiaaRose a răspuns:

Salut, Andrei.
Nu face prostia asta!
Nu mai gândii negativ! Încearcă să vorbeşti cu tatăl tău şi cu colegii tăi, explică-le situaţia ta sau măcar vorbeşte cu diriginta, dirigintele în privinţa colegilor. Ceea ce fac ei nu este frumos.
Ai nevoie de sfaturi? Sună gratuit la Telefonul Copilului la 116 111. Ei te pot ajuta.
Şi niciodată nu te mai gândii la sinucidere! Dumnezeu te-a trimis jos pentru un motiv, are un destin pentru tine, iar tu nu ai voie să îl curmi! Sigur îţi pregăteşte ceva bun şi nu uita persoanele bune sunt cele care au suferit în trecut!
Numai bine!

| B0ne a răspuns:

Asculta...Ceea ce te raneste acum te va face mai puternic pe viitor. Exclude varianta de sinucidere.Demonstreazale persoanelor care te batjocoresc ca nu te afecteaza ce iti spun.Fii puternic si gandeste-te ca Dumnezeu este mereu cu tine in orice situatie...In viitor persoanele care acum iti fac rau vor avea de suferit si poate iti vor cere ajutorul. ( Si apropo daca esti suparat, gandeste-te ca undeva, in lumea asta exista acum un prost care trage de o usa pe care scrie "impinge"winking )

| LauraSpunePeFata a răspuns:

Nu alege calea asta. este foarte gresita!
Nu poti fugi de toate problemele in felul acesta!
Nu mai gandi negativ!
Inteleg cum te simti.dar nu trebuie sa faci acest pas. incearca sa nu mai pui toate la suflet..si nu inteleg de ce tatal tau te bate doar din cauza asta.iar cu injuratul..nu-l baga in seama stiu si eu cum este sa te injure sau sa se ia de tine cineva fara motiv insa eu merg mai departe...pe o ureche mi-a intrat si pe cealalta mi-a iesit.
Si tine minte sinuciderea nu este o solutie!, daca chiar vrei sa scapi de toate problemele din carierul tau cand vei avea varsta necesara poti parasi tara.iar unde te vei duce fa-ti o viata noua si uita trecutul.
Sau o poti cauta pe mama ta. poate Dumnezeu te va ajuta sa iei din nou legatura cu mama ta care daca va dori poate sa te duca cu ea in strainatate.
Sunt multe solutii cu care poti scapa din aceasta nebunie dar niciodata sinuciderea nu-i o solutie!

| Geo353 a răspuns:

Bun,stiu cum e sa fi trist si sa simti ca totul o ia razna ..stiu asta,si eu imi urasc tatal,Si nu m-am gandit niciodata la sinucidere din cauza asta.M-am gandit ca cineva o sa planga pentru mine si acel cineva e mama! Eu pentru ea zambesc si trec in fiecare zi peste. Sfatul meu e sa astepti,doar sa astepti,nu-l baga in seama pe tatal tau, sinuciderea nu e o solutie, niciodata! Si colegii tai, mai da-i dracu! Daca iti bat joc de tine spune-i aste directoarei sau dirigintei! Si daca tatal tau chiar te bate, nu stiu.Eu zic sa nu te sinucizi candva o sa -ti iubesti viata si o sa te bucuri foarte tare de ea!