| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor ce sa fac!

Pentru inceput as vrea sa va zic ca scriu randurile astea cu lacrimi in ochii

As vrea sa ma scultai purtin va rog
Nu mai suport viata asta... tatal mea ma injura, dracuie, blesteama (si nu e beat), fratele meau ma bate iar mama nu zice nimic ajutor vreau sa fug de acasa sa nu ma mai intorc sau sa ma sinucid.

Nu stiu ce sa fac crying(((

12 răspunsuri:
| heartslow a răspuns:

Te inteleg perfect, taicamiu a fost in situatia ta, cel mai bun lucru care poti sa-l faci acum e sa stai in casa ta, daca fugi nu vei rezolva nimic, iti spun sincer viata din afara casei pare usoara din casa. Doar pune-ti ipoteza cum ar fi sa numai mergi la scoala, sa numai ai mancare, sa numai ai unde sa dormi, sa fi pe drumuri sa dormi pe banci, iti spun e foarte greu.
Asteapta, spera la un viitor mai bun, si gaseste-ti un hobby, citeste carti cu oameni care au fost in locul tau, te vor ajuta! In final sa stii ca, amintirile vor ramane si vei fi traumatizata pe viata, dar asta ti-a fost norocul, spera, speranta te va ajuta sa treci peste toate! Salut si sper sa ai o viata mai buna ca a tatalui meu.
p.s: tata a ajuns acum avocat, are o sotie muncitoare si frumoasa, un copil minunat(big grin) si e foarte fericit, e foarte bucuros in fiecare zi si e foarte optimist, sper sa ai o soarta daca nu si mai buna ca a lui, macar atat de buna ca a lui!

| miauuau a răspuns:

Fă-ţi curaj şi cere ajutor unei rude sau unui profesor... ei vor şti ce-i de făcut! worried

| William a răspuns:

Crezi ca acum este rau? Daca te sinucizi iti va fi si mai rau. Stiu eact ce trebuie sa faci, dar nu va rezolva problema peste noapte ci in timp, nu stiu cat timp dar stiu ca va rezolva problema sigur. As spune aici dar e prea mult asa ca da add la blue_dragon_slayer_lv99 e id meu. Daca nu vrei sa vorbim pe messenger iti pot explica in mare ce trebuie sa faci dar va fi mai greu decat daca o iei treptat.

| William a răspuns (pentru William):

Oferta nu mai e valabila, sterg yahoo messenger din calculator.

| ChristinaGM a răspuns:

Uite eu nu stiu cum e sa ai viata ta dar.....nu te sinucide o sa faci o mare prostie, cere ajutorul unei rude sau cuiva si daca fugi o sa te gaseasca(cu politia)si stiu asta pentru ca sora mea a incercat sa fuga, dar... cati ani ai? Daca rezisti pana ce paririi tai imbatranesc si fratele tau pleaca poti sa te razbuni pe ei pentru ca atunci o sa se inverseze rolurile, u o sa fi mai puternica iar parintii tai mai slabi si poti sai necajesti doar daca chiar ii urasti daca nu nu o sa fi in stare sa le faci si lor viata un calvar.

| heartslow a răspuns (pentru ChristinaGM):

Buna, nu e o solutie sa se razbune pe ei, parinti nu au nicio vina, pentru ca asa au fost crescuti si ei, e o chestie genetica, si in plus Dumnezeu spune sa fi mai bun ca cel de langa tine, o sa invete in timp sa-i ierte!

| Feelings14 a răspuns:

Bună Ancuţa!
Pentru început, nu trebuie să te sinucizi. happy şi eu trec prin aşa ceva de 4 ani. dar rezist.
Câti ani ai? dacă ai -18 gândeşte-te că o să rezişti încă puţin iar apoi vei putea sta linistită. dacă pleci acum, 1 la mână nu prea o să poţi sta oriunde. adică dacă mergi la o prietenă nu vei putea sta mai mult de 1 saptamana. iar la alte rude, o să-ţi cheme păriţii după tine. si 2 la mână, trebuie să te hrăneşti şi să pui capul pe o pernă. ai bani destui pentru a pleca de tot de acasa? eu zic să aştepţi să treacă timpul. poate se vor mai schimba unele chestii.

| AnkaAncuta a răspuns:

Ma bucur pentru ca ma intelege si pe mine cineva am crezut ca doar mie mi se intampla asta...

| AnkaAncuta a răspuns:

CrInA222 asa face si la mine daca spun ceva tipa la mine ca zice ca ii comentez ...sau ca nu il respect.

| pisii11 a răspuns:

Ancuta ..parerea mea este ca nu ai cum discuta cu ei deoarece imi imaginez cum se comporta cu tine! Eu in locul tau as vorbii cu o tusa, bunica sau o verisoara sa ma gazduiasca ceva vreme pana se mai linistesc apele ..altundeva nu ai unde sa mergi, si partea cu sinucisul eu zic sa nu o pui in practica deoarece nu rezolvi nimic! Bafta in continuare fii tare si gandeste.te ca viata are un rost intotdeauna si ca in viitor iti vei intemeia familia ta!
imi pare foarte rau pentru tine cand am citit asta mi.au dat si mie lacrimile trebuie sa fii puternica!>:d

| CrInA222 a răspuns:

Draga! ..si la mine este la fel, doar ca putin mult mai rau! pe mine tata ma bate, ma injura, dracuie, ma face in toate felurile posibile si neposibile! cand nu e Beat! iar cand este ma bate! Iar mama mea nu este cu mine ca sa ma apere! deci pur si simplu tac si sufar in tacere iar pentru el daca spun ceva tipa la mine ca zice ca ii comentez sau ca nu am respect fta de el! ..si eu mi-am pus intrebarea asta sa ma omor sau nu?! ..si am ales sa traiesc pentru ca numai o viata iti da Dumnezeu nu mai multe! ..deci eu iti sugerez sa incerci sa te duci intr'un loc unde sa te descarci ( de ex: camera ta! incuiete acolo si stai pana te calmezi!) eu asa fac! ..Nsuh..BAFTA!

| Deeutza66 a răspuns:

In nici un caz nu se merita sa-ti dai viata sau sa nugi de acasa. In primul rand daca te sinucizi nu rezolvi nimic. In al doilea rand nu poti pleca de acasa pentru ca nu ai unde sa te duci si nu vei putea supravietui. Parere mea este ca ar trebui sa discuti cu ei si sa le dai de inteles ca suferi.Totul costa in vorbit, astfel puteti rezolva problema.
Incearca ca faci ce iti spune..sa ii as ulti sa nu mai aiba motiv sa se ia de tine.
Mult succes si sper sa va impacati!