| aead a întrebat:

ce este " impacarea "? dau funda celui mai bun si convingator raspuns.

1 răspuns:
| DidiR19 a răspuns:

Nu trebuie sa ai acceptul celorlalti ca sa ai iertarea in suflet. Cand te duci sa te spovedesti la biserica nu astepti un semn divin, un fulger pe cer sau un curcubeu miraculos in semn ca pacatele ti-au fost iertate. Si in lipsa acestor semne totusi tu, om pacatos, iesi de acolo cu inima curata.

De ce? Pentru ca ti-ai recunoscut greseala, ai acceptat-o ca atare. Si de aici poti sa mergi mai departe, impacat, si fara griji, mai ceva ca un copil care nu simte arsita problemelor de zi cu zi.

E suficient sa stii ca iti accepti propriile fapte, iertarea a fost ceruta. Practic iertarea nu este o solicitare, ci un mesaj de bunavointa, atat catre celalalt cat si catre sine. Odata ce a fost trimis are puterea magica de a curata o constiinta incarcata. Iti da puterea sa mergi inainte, neavand sufletul ingreunat, poti sa alergi mai repede, poti sa "sari mai sus"!

Succes!