| BomBoniCaCuCapsuna16 a întrebat:

Sall TPU)) deja de mai mult de o luna imi curge o substanta alba care nu miroase chiar bine. am 12 ani si nu am avut ciclul niciodata.
nu stiu cum sa-i spun mamei pentru ca stiu ca imi va pune multe intrebari prostesti. va roog help cine stie ce am si ajutati-ma cum sa-i zic de asta mamei!
cine ma ajuta cu adevarat si raspunsul e cel mai boon FunDiTzZaA

Răspuns Câştigător
| Anaa_6343 a răspuns:

Buna eu am varsta de treisprezece anii, mi-a venit menstruatia de un an.
Am aceeasi situatie am si eu, imi curge o secretie ( asa se numeste ) urat mirositoare, imi provoaca mancarimi si usturimi. daca nu tiau aparut usturime si mancarime inseamna ca este inceputul.
Eu am vorbit cu mama si urmeaza sa ma duc la doctor, am inteles ca este o infectie care se trateaza in 3 zile.
Ne-a vorbit si la scoalaa, o femeie care a venit la sfarsit de clasa a sasea, despre aceasta infectie, ne dat absorvante ( tampoane ), o carticica in care scrie mai multe lucruri despre menstruatie.
Eu zic sa vorbesti cu mama ta, nu cred ca o sa-ti puna intrebari de care crezii tuhee hee.
Sper ca te-am ajutatt;*.

5 răspunsuri:
| Buuff a răspuns:

Stai calma... fetele de mai jos gresesc(mama de doctor ginecolog) la varsta asta e ceva normal.si nu te manaca sau te ustura mai tarziua.asa o sa ai de acum in colo.o sa-ti curga o perioada (mai lunga sau mai scurta) si apoi o sa-ti vina menstruatia.asa au cam toate femeile.si da, vorbeste cu mama ta love struck

| AlexyLuvvU a răspuns:

Hey! Spune-i mamei tale pentru ca trebuie neaparat sa mergi la un medic ginecolog pentru ca poate fi o infectie si trebuie sa o tratezi.Nu ai de ce sa iti fie rusine ca doar e mama ta iar medicul a mai vazut asta pana acum big grin Cat despre intrebarile prostesti...nu o baga in seama, spune-i doar ca tu nu ai facut nimicwinking

| AlexaMaria090997 a răspuns:

E normal ca la 11/12 ani sa iti curga o substanta alba-galbuie.nu te ingrijora e ceva normal.corpul tau se maturizeaza si incepe sa produca secretie.si in privinta mamei tale spunei...nu e ceva de care sa te feresti ni se intampla tuturor.winking

| BomBoniCaCuCapsuna16 explică:

Ms de sfaturi anticipat

| lex16 a răspuns:

Hey! toate am avut asa ceva...cred...eu una am avut lichidul asta si unele persoane spun ca e ca un ceas si ca te anunta cand trebuie sa-ti vina problemele (menstruatia).