| anoynim a întrebat:

Salu TPU! As vrea sa va zic povestea mea: De cand am intrat in clasa a 8 am inceput sa iau note bune la toate materiile si parintii nu imi ziceau nimic nici macar un bravo. cand am luat o nota de 4 la matematica parintii mi-au zis ca o sa ma dea afara din casa si nu mai suport de ce imi fac asta si plus in fiecare an de craciun nu imi cumpara nici un cadou dar eu de fapt iau note foarte bune si la fiecare nota buna imi zic ca o sa imi ia ceva si eu astept si astept si nu primesc nici un cadou dar cand iau cate o nota mica stiu sa ma bata si sa imi zica ca o sa ma dea afara din casa. Eu nu mai suport si plang incontinuu cu frica c-o sa fiu dat afara din casa. M-am gandit sa ma omor dar nu pot aud o voce ce imi zice sa nu fac asta ca nu are rost dar eu imi zic ca nu mai suport aceste certuri si minciuni. dati-mi niste idei sa fac ceva. Bye

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Faptul ca parintii tai nu iti spun "bravo!" cand iei note mari, este ca atunci cand te simti bine si nu te intreaba ce te doare, pentru ca nu este cazul, ei considera ca este normal sa se intample asa.
Cand iei o nota mica, e ca atunci cand esti bolnava, si drept medicament, ei iti administreaza o mustrare.
E adevarat ca amenintarea nu este tocmai un mod de a te stimula sa inveti mai bine, si ca o simpla observatie din partea lor ti-ar fi indeajuns, si ai putea sa comunici mai lejer cu ei, dar din pacate asa gandesc, sunt poate mai limitati in ceea ce priveste metoda de a-si educa copilul.
Pe de alta parte, tu incearca sa intelegi ca daca inveti bine, o faci pentru tine, este in folosul tau, nicidecum pentru cadouri. Oricat de pretios este un cadou, oricat de mult te-ar incanta, nimic nu se compara cu informatiile pe care le asimilezi, invatand.
Crezi ca primind drept cadou un telefon ultimul racnet, vei reusi mai tarziu sa intri la facultate?
Crezi ca daca parintii tai ti-ar oferi o bicicleta, ti-ai putea gasi peste ani un job nemaipomenit?
Nu, toate astea nu iti vor asigura tie un viitor mai frumos, ci doar ceea ce tu inveti, si nu numai in scoala, ci si pe tot parcursul vietii, in fiecare zi, de oriunde, si de la oricine.
Iar cand parintii tai te mai cearta, spune-le ca nu este necesar sa te ameninte, ca si singura iti dai seama de faptul ca nu ai luat tocmai o nota buna, dar ca iti asumi responsabilitatea, fiind in joc viitorul tau.
Esti in perioada in care incepe sa se contureze personalitatea ta, arata-le parintilor tai ca esti constienta de inteligenta ta, ca stii ceea ce poti sau nu poti face. Poate in acest fel vor capata incredere in tine, si isi vor schimba atitudinea.
Si alunga gandurile negre, nu sunt tocmai potrivite pentru varsta ta, bucura-te oricand si din orice, fii optimista, si viata o sa ti se para mai frumoasa.
Cu riscul de a ma repeta, retine sfatul meu, nu invata pentru ca altii sa te rasplateasca, ci ca sa poti sa te poti rasplati singura mai tarziu prin ceea ce inveti acum.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Faza cu datul afara dn casa cred ca e doar sa te sperie sa te faca sa-i asculti si sa iti dai silinta sa inveti mai mult la scoala, nu mai pune la suflet toate certurile si fi mai indiferent

| Sandra2571 a răspuns:

Sinuciderea nu este o solutie! Cea mai simpla si corecta metoda este sa discuti cu ei! Si nu cred eu ca o sa te dea afara din casa, si parintii mei mai spun chestii de genul asta dar asta este doar de la nervi, si intelege ca poate nu au posibilitatea sa iti cumpere ceva si nu te supara din cauza asta, gandeste-te ca ei TE IUBESC! Esti fica/fiul lor nu ar face niciodata ceva de genul sa te dea afara din casa...repet SINUCIDEREA NU ESTE O SOLUTIE

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Ar trebuie. nu stiu sa vorbesti deschis cu ai tai, sa le spui ce ai pe suflet sau sa vorbesti cu un verisor o verisoara un unchi o matusa si sa le spui. in nici un caz sa nu te omori sau sa te duci la protectia copilului tot tu vei avea de suferit. Sa stii ca e groaznic la centru de copii.Si sa te omori. nu ai de ce tie iti faci rau nu parintilor tai.

| Andrei296 a răspuns:

Frate! Faci un pacat mare sa te omori in iad ajungi Dumnezeu ti-a dat viata ca sa o traiesti daca nu iti suporti parinti in halul asta incearca sa-ti faci o iubita macar ai avea sa te descarci prin dragoste dar cel mai bun lucru incearca as inveti mereu si discuta cu tatal tau cand e singur in casa intreaba-l de ce dar sa nu-I dai exemplu de alti copii din clasa ca iti va zice ca I pasa de tine deci terog vb odata cu tatal tau practica un sport incearca macar sa descarci furia si tristetea in ceva pozitiv si vb cu tatal tau ca exista mereu o posibilitate si roaga-te la Dumnezeu in fiecare seara!

| Ione13 a răspuns:

Pai du-te la protectia copiilor si povestestele ce fac cu tine parintii tai, daca tear iubi nu ar face asa tiar da o pedeapsa si apoi tear ierta nu tear ameninta cum fac ai tai.

| ioana8383 a răspuns:

Dupa cum se oserva ei doar te santajeaza cam mult. cear fi sa nu le mai spui notele.la un moment dat te vor intreba de ele si le vei zice:o sa va zic ce note am luat daca incetati odata cu socurile dea cuvintele si santajul.asta e si eu gresesc ca orice alt copil. daca nu as gresi nu as mai fi om normal.s

| Julya89 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu ei. Un truc este sa vorbesti cu cel care este mai deschis si mai intelegator prima data. Se mai intampla sa iei si note proaste(nu ai inteles lectia sau nu te simteai bine in ziua respectiva). Nu este numai vina ta. Un parinte normal (zic eu) te-ar felicita cand iei note bune, mai ales in clasa a opta, cand nu este chiar usor. Ai putea incerca sa vorbesti cu psihologul scolii. El te poate ajuta mai mult. Succes!