| uzzyincateiubeste a întrebat:

Salut.acum aproximativ o saptamana mi-am luat un pui de papagal din rasa perus. o minunatie.de culoare albastra. m am jucat tot mereu cu el si daca ii pun degetu in colivie mi se urca pe deget.la fel si in camera. daca i dau drumu si ma duc cu degetu la el se urca pe degetu meu. dar am o problema. sta ce sta pe deget dupa ce il scot din colivie apoi zboara pe dulap.si daca nu ma duc eu cu degetu la el.nu vine inapoi.cum sa fac sa vina inapoi singurel sau macar sa nu mi mai fuga de pe deget cand il scot afara?big grin

Răspuns Câştigător
| BadCliché a răspuns:

Pai prima data incearca sa il faci sa se urce pe degetul tau in colivie sau intr-un loc fara dulapuri,spatios si asa. Dupa ce urca,zi "coboara" sau o comanda. Daca vezi ca nu coboara misca degetul incat sa il faci sa coboare, apoi tot repeta si o sa se obisnuiasca. Asa mi-a recomandat un veterinar si a mers, cu comenzi. Sper ca ti-am fost de ajutor big hug Se poate fundita?:d