| Popa_Alexandru_1998_Hjjd a întrebat:

Mi-am cumparat recent un perus, l-am invatat sa se urce pe deget in colivie, dar daca il scot afara pe deget zboara imediat pe dulapuri si nu ma lasa sa ma apropii de el.Cum il pot invata sa vina la mine, sa stea pe umar?

Răspuns Câştigător
| KittyKat37 a răspuns:

Buna! happy dupa cum ai spus ai achizitionat recent un perus si vrei sa il inveti sa vina la tine. Nu o sa iti iasa din prima si va trebuii sa ai multa rabdare. In primul rand trebuie sa ii castigi incredereawinking cand este in cusca apropie-te incet de el si tine mana langa cusca si vorbeste-i calm fara sa tipi la el ca sa se obisnuiasca cu prezenta ta happy apoi dupa cateva zile incearca sa il scoti afara pe deget chiar daca va fugii. Daca te va mai musca nu trebuie sa il bati sau sa tipi la el pentru ca vei face mai rau, ii va fi frica. Scoate-l afara si lasa-l sa exploreze toate camerele si incearca sa ii dai drumul cat mai des si sa il lasi sa stea afara cat vrea el pentru ca asa se va obisnui sa intre singur de buna voie cand ii este foame sau s-a plictisit. O sa vina si pe umar pana la urma, chiar si in cap. Il iei pe deget, de mai multe ori daca este nevoie pana reusesti sa il pui langa umar, iar el se va suii. Si este normal sa stea numai sus pe dulapuri pentru ca ii este teama. Vorbeste-i mereu si joaca-te cu elwinking daca vrei sa il inveti sa si vorbeasca in fiecare seara si chiar si dimineata repetai cateva cuvinte simple incepand chiar cu numele lui si o sa retina in maxim 1 luna sau 2, acum depinde de el. Cu cat este mai mic cu atat invata mai repede si mai usor. Cu putina rabdare si petrecand mai mult timp cu el il vei putea invata sa faca oricewinking. Sper ca te-am putut ajuta happy Bafta.

1 răspuns:
| MaryWinchester a răspuns:

Buna! Dupa cum ai spus, l-ai cumparat recent. Un perus nu se obisnuieste asa de repede cu cineva. Continua sa il hranesti, sa petreci timp cu el si la un moment dat, nu va mai zbura.
Tot ce trebuie sa faca este sa se obisnuiasca cu tine.
Sper ca te-am ajutat!