| Billyboy22649 a întrebat:

Salut,
Acum vreo 2 saptamani si jumatete am fost pedepsit pentru ca in repetate randuri am depasit timpul alocat la calculator. (Acum inca sunt pedepsit). Deci va pun intrebarile astea ca sa vada si parintii mei niste pareri ale unor oameni de rand sau chiar niste specialisti despre acest subiect. Deci...Nu era normal sa ma pedepseasca de prima data cand am gresit in loc sa astepte sa se adune mai mult ca sa fiu pedepsit pe o durata mai lunga? Si chiar si asa: scopul pedepsei este sa inderpte un comportament neadecvat, si ar trebui sa se termine daca ti-ai invatat lectia. Nu? Asa. pe parcursul pedepsei am mai fost lasat de cateva ori la calculator si am respectat de fiecare data cu exceptia unei singure dati in care nu am inteles exact cat timp aveam la dispozitie. Acume eu mi-am invatat lectia dar parintii nu vor nicicum sa anuleze pedeapsa. Nu ati putea sa le dati voi niste motive destul de bune ca sa inteleaga ca acum sunt pedepsit degeaba?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| selysol a răspuns:

Poate parintii tai nu sunt siguri ca ti-ai invatat lectia.Din moment ce inveti la scoala si iti indeplinesti toate sarcinile nu mi se pare normal sa te pedepseasca. Asta doar daca stai un timp exagerat la calculator.Stabileste un timp convenabil impreuna cu parintii tai iar tu ai mare grija sa nu il mai depasesti.Iar tu ai mare dreptate cand spui ca trebuia sa te pedepseasca de prima data cand ti-ai depasit timpul alocat la calculator. E ca si cum ai uitat sa iti iei medicamentele si ca sa compesezi iei o doza dubla. Spune-le ca ti-ai invatat lectia, si nu mai e nevoie de pedeapsa.

| Billyboy22649 explică (pentru selysol):

A functionat...no more

| selysol a răspuns (pentru Billyboy22649):

Mersi de funda:!

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca iti vezi de scoala si iti indeplinesti "sarcinile" de acasa ai tai chiar te pedepsesc degeaba! sau poate nu vor sa iti strici ochii stand prea mult la calculator!