| smala133 a întrebat:

Salut! Am 149 la 14 ani și sunt fată. Aș vrea tare mult să mai cresc în înălțime deși nu am posibilitatea de a face basket, înot, volei sau alte sporturi. Părinți mei au 143 și 168. N-am mai crescut de vreo 2 ani deci vreau să știu dacă mai am șanse să cresc

2 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

E genetic, sportul nu te inalta prea mult, nu e ca si cum iti lungesti coloana sarind la cos sau la fileu la volei, in generala am facut 4 ani de basket si volei, in final tot cat tata am crescut de mare indiferent de sportul practicat, o sa te mai intalti daca ai doar 14 ani dar si in cazul in care ramai mica nu il lua ca pe un defect pentru ca nu e, ai sanse sa treci de 1.50 daca tatal tau(la el cred ca te referi) are 1.68, in ultimii ani copii si-au cam intrecut parintii in inaltime.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa manaci sanatos fiindca hormonii de crestere sunt stimulati de vitaminele si mineralele luate din fructele, legumele si carnea pe care trebuie sa o mananci zilnic.

Fetele cresc pana la varsta de 16 ani iar mostenirea genetica este un factor dominator in cresterea copilului.
Avand parinti micuti de statura, probabil ca nici tu nu vei creste foarte inalta, dar cu siguranta vei mai creste cativa centimetri, pana la 16 ani.
Nu uita: hrana mai multa si foarte variata, ca sa ai cum sa-ti alimentezi hormonii de crestere.