| cristygameru a întrebat:

Am 15 ani.Am si eu o problema.Vreau sa stiu si eu de ce ma dezconsidera toti? Eu sunt un baiat de treaba. Nu sunt unul rau, adica gen, sa stau cu un prieten,si cand vine altul sa vorbesc cu el si pe celalalt de dinainte sa-l ignor. Stiu sa fac glume bune, stiu de gluma, si ma consider o persoana de treaba...dar aici e problema. Ce cred ceilalti despre mine? Am multi prieteni, dar jumatate din ei sunt "parsivi", ca sa spun asa.Iubesc foarte mult animalele. Imi iubesc familia, prietenii.
Mi-am pus intrebari... oare sunt invidiosi pe mine? oare pe ce sunt invidiosi? Cu ce gresesc eu?
Unii "prieteni" de-ai mei pur si simplu ma ignora de cele mai multe ori. Intra in grupurile altora de copii. Vreau sa spun ca sunt de etnie roma. Defapt...nu cred ca asta conteaza. Sunt un copil frumos,ma imbrac frumos,curat... oricat de frumos as fi, si de imbracat, copiii din celelalte grupuri tot de seama mea, sunt de etnie romana, ma cam dezconsidera si ei, la fel ca "prietenii" mei.De mine uita toti... o fi din cauza ca sunt prea bun cu toata lumea? Sau poate ca nu socializez destul de mult?
Va rog lamuriti-ma, nu este o problema asa de grava...Doar ca vreau sa fiu mai respectat, si sa stiu ce cred ceilalti despre mine.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Am fost si eu in situatia ta. Nu conteaza etnia, daca esti cuminte si bun cu toata lumea atunci ajungi asa neconditionat *cel putin in tara noastra*

Am cunoscut rromi care m-au ajutat si romani care mi-au pus zeci de piedici.
La karate am avut un coleg rrom cu vreo 4 ani mai mare decat mine care era urat ca moartea. *scuze ca spun asta* In prima zi imi era frica de el, foarte frica...
Dar stii ceva? Urat, asa cum era, din proprie initiativa m-a ajutat si m-a invatat cum sa ma lupt in competitii.
Imi crescuse cu mult numarul de victorii. Pana atunci pe mine nu ma ajutase nimeni. Toti imi pusesera piedici.
De ce am spus asta? Stiu ca nu intereseaza pe nimeni dar nu conteaza etnia! Asta am vrut sa subliniez.
Poti sa fii rrom rau, roman rau, rrom bun sau roman bun! Nimeni nu te pune sa fii ceva ce nu vrei sa fii!
Tu decizi daca esti bun sau rau.

O sa iau aceste lucruri pe rand.
Si eu eram bun cu toata lumea dar nu si invers. *asta in urma cu vreo 2-3 ani*
Frate, nimanui nu-i pasa de tine! Doar tie trebuie sa-ti pese si eventual familiei. Cei care se dau drept prietenii tai se prefac. Observa... cei care stau pe langa tine au vreun avantaj?
Oare ar mai sta daca nu l-ar avea?

Pe cei din ziua de azi nu ii intereseaza hainele si frumusetea *doar fetele se uita la asta*
Pe ei ii intereseaza sa fii asa mai "golan", ca ei, sa aveti multe lucruri in comun si cel mai important... etnia.

Vezi tu, imi pare rau sa spun asta dar mie imi era frica de rromi inainte de a-l cunoaste pe acel baiat. Prin frica vreau sa spun teroare. Eram in stare sa ma intorc din drum daca vedeam rromi. Auzeam peste tot "rromii fura","te bat" si imi era frica. Ce puteam face?
Poate ca asa gandesc si cei pe care ii numesti prieteni. Esti cuminte si esti rrom. Deci esti diferit. *Nota, diferit nu inseamna rau*
Daca esti diferit atunci lumeaa te ocoleste. Principalul motiv ar fi acela ca le e frica de necunoscut sau in cazul acesta este pura discriminare.

Si pe mine ma ignora multa lume intrucat sunt la locul meu dar am cativa prieteni buni, pe care ma pot baza... chiar daca ii numar pe degete.

Incearca sa-i ignori pe cei care te ignora!

Eu as zice ca nu vrei sa stii ce cred ceilalti despre tine. Crede-ma, nu vrei.
Eu stiu prea bine ce pareri au cei din jur despre mine si pot spune clar ca mai bine ar fi fost sa nu stiu.

Sarbatori fericite!

3 răspunsuri:
| Forin_Urk_1995 a răspuns:

Nu te descuraja.
Respecta doar daca esti Respectat si nu mai fi prea incantat de cine e in jurul tau.

| cristygameru explică:

Va multumesc ca m-ati ajutat! Toate raspunsurile voastre m-au ajutat. Nu conteaza care este raspusul castigator. Doar ca din raspunsurile voastre am ales unul din care am ineles putin mai mult. Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. Mi-au fost de ajutor toate.
Sarbatori Fericite!

| Danutza811 a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi, ramai asa cum esti, pentru ca intr-o zi toti cei care ti-au intors spatele vor aprecia toate calitatile tale pozitive, doar mai asteapta putin pentru ca timpul ajuta...Totul e trecator