| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 15 ani si sunt fumator de 2 ani,acum o saptamana am racit si am o tuse care nici acu nu mi-a trecut,tusesc foarte des si foarte mult,numi tusesc cu sange sau cv,tusesc normal,doar ca foarte mult,credeti ca as putea avea cancer pulmonar?(si stiu si eu ca nu-i bine sa fumez sau ca ar trebui sa ma las,si asta cred ca am sa si fac)dar ziceti-mi va rog credeti ca am ceva?(si va rog nu-mi spuneti sa ma duc la medic pentru un control, pentru ca nu pot, doar spuneti-mi parerile voastrea)Eu la inceput fumam 3-5 tigari, dupa un an cam 6 tigari pe zi, iar acu cam 15 tigari(asta nu zilnic, dar de foarte multe ori fumez cate 15, alte zile cate 5-10, depinde)Eu fumez de obicei DunHill Albastru sau Kent 8.

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, nu e vorba de nici un cancer.E o reactie adversa a organismului la toxinele din tigara.Nu vreau sa-ti dau sfaturi, caci si eu sunt fumator, dar inrait, si cunosc efectele fumatului.Peste un timp,daca fortezi,nu vei mai avea aceste simptome,dar din acel moment tutunul va,,lucra,, asupra organismului. Distruge smaltul dintilor,micsoreaza capacitatea de oxigenare a plamanilor,influenteaza metabolismul, reducand pofta de mancare, distruge elasticitatea vaselor sanguine, diminueaza gustul si mirosul, produce dereglari ale sistemului imunitar si nervos.Nu e mai bine sa renunti la un obicei, pe care organismul il respinge? tu alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum zice Danut_Popa_1961 poate fi o reactie a organismului tau, eu dadeam la rate de la unele tigari. Ce e drept si eu fumam ca turcu, 5 tigari una dupa alta si trageam mult in piept, ca dea' dracii erau mari.
Dar nu cred ca tusea asta si scuipatul sangelui e cancer pulmonar. Gandeste-te daca ai baut apa rece, ai stat in curent, ai mancat inghetata chestii de genu. Crede-ma ca nu e greu sa racesti vara happy. Si ca esti tu racit de o saptamana e fleac dar eu acum 2 veri sau 3 am fost racita doua luni, incepand cu o febra de toata frumusetea si ajungeam sa-mi scuip plamanii la cat ma dureau de la fantastica tuse. Si eu scuipam sange pentru ca imi fortam plamanii la greu sau naiba stie din ce motiv, dar dupa consult doctora a zis ca e normal la ce specimen frumos de tuse am.
Deci mergi la doctor sau macar mergi la plafar si cumpara un sirop pe baza de plante. Era un sirop cu muguri de pin, daca ai cauta pe google " sirop cu mugur de pin " sticla trebuie sa semene cu primele 3 si nu dai mai mult de 10 lei pe ea.
Si mai usor cu tigarile, fie ca fumezi din nervi sau ai alte motive mai bine renunta ca nu e buna de nimic. Macar de ar avea gust bun si ar fi benefica.