| Filip_Razvan_1992 a întrebat:

Este posibil sa am cancer la gat? Am fumat timp de o luna și ceva.nu era un obicei sa fumez o tigare sau 2 zilnic. uneori nu fumam deloc sau eventual luam cate un fum de la colegi.cl ca sa aproximează fumam cam 3-4 țigări la săptămână..erau săptămâni in care nu fumam deloc. Aveam perioade in care fumam odată la o săptămână sau la câteva zile o țigară.De 3-4 săptămâni a început sa apară o mica durere in gat.Am fost la medicul de familie și mi-a zis ca am roșu in gat și amigdalele puțin umflate.Am urmat tratamentul datși începuse chiar sa îmi treacă.însă mai simteam uneori o durere sau ceva care mă zgârie pe gat.Nu era ceva care sa dureze le o perioada mai lunga.Apărea și dispărea sa zicem intr-un minut. Apărea de 3-4 ori pe zi. Nu am răguseli ale voci sau altceva.Cer răspunsul unun medic! o sa merg la un control zilele acestea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cancerul nu apare chiar asa de usor. Ai doar o mica raceala.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu este imposibil, dar e putin probabil sa ai cancer, probabil fumul ti-a iritat putin gatul si mucoasele, pe fondul asta ai facut o mica infectie si asta te supara.

| Porcusorul a răspuns:

Vad ca te intereseaza daca ai cancer. Raspunsul este nu. Daca luai cate-un fum de la colegi, probabil ca ai luat si un streptococ care ti-a produs infectia in gat. Daca nu iti trece, atunci va trebui sa-ti faci exudat faringian cu antibiograma, urmat de un tratament conform analizelor.