| MihaiNabul a întrebat:

Salut.Am aproape 13 ani.Sunt cls a-8-a.Am fost dat mai devreme la scoala...Ce profil sa aleg? Uitati ce materi imi plac si ce nu imi plac:

Imi place: Engleza,Biologie,Istorie,Geografie,Desen[Dar nu ma price],Informatica
Nu imi place:Fizica, Matematica.Franceza,Sport,Chimie,Romana

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca un profil de Stiinte Sociale acolo vei face Geografie si Istorie mai multa, dar si Engleza.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Alege ce crezi ca iti poate oferi viitor

| Iyulia3712 a răspuns:

Tu esti exact la mijloc. La fel ca mine. Ma pricepeam la romana, dar nu pot sa zic ca imi placea. Istoria nu m-a fascinat niciodata. In schimb adoram engleza si biologia, dar fugeam de mate si fizica ca de naiba. Am intrat la filologie, si acum regret extrem de mult, pentru ca vreau sa urmez o cariera care are legatura cu biologia, si o sa fie mai greu din cauza profilului. Sfatul meu este sa te hotarasti care materie iti place cel mai mult, si de care o sa fie legata si facultatea pe care o s-o faci, sa vezi foarte bine ce materii nu adori dar la care te poti descurca. Decide in functie de cea mai mare pasiunea ta. Iubesti engleza si istoria? Du-te la filologie. Nu poti trai fara biologie? Risca si du-te la stiinte ale naturii, chiar daca o sa te manance chimia. Ai sa gasesti tu metode sa te descurci, dar trebuie sa descoperi la ce esti dispus sa renunti. Inca o chestie, nu uita sa iei in considerare bacul. In functie de materiile care se dau la profilul respectiv, vezi daca te-ai descurca acceptabil la ele. Adica daca esti total paralel cu matematica si nu ai absolut nici o inclinatie, poate n-ar trebui sa mergi la mate-info (un exemplu). Gandeste-te bine, dar alege in final cu inima. Si nu ii lasa pe aI tai sa te influenteze decisiv. Hotaraste in functie de ceea ce iti place cel mai mult, de materia care simti ca iti va fi alaturi si mai departe, in facultate.

| Lion56 a răspuns:

Se observa ca nu iti place romana.

| MihaiNabul explică:

Ms de raspunsuri.

lYULIA3712
"dar fugeam de mate si fizica ca de naiba", Cu mate si romana ma descurc dar nu-mi plac daca stii ce zic :/. Dar fizica si chimia, fug ca naiba de ele...
Mai astept raspunsuri.