| Phancikus a întrebat:

Am intrat la mate info intensiv info si simt ca nu e ok! Profilul e greu, sunt multe chestii noi, da, mi se pare fain. Dar sunt unele probleme la mate pe care pur si simplu nu le pot rezolva. Nu am idee cum. Unii colegi reusesc,(majoritatea nu prea, insa nu ma face sa ma simt mai bine) prin metode la care eu probabil nu m-as fi gandit. Am intrat printre ultimii la acest profil. Persoanele pe care le cunosc spun ca era mai ok uman pentru mine, poate au dreptate. Imi place sa citesc, iubesc istoria, geografia si engleza. Partea ciudata e ca ma tenteaza si informatica, biologia. Fizica si chimia nu erau pe lista materiilor 'faine' in gimnaziu, dar (d'abia au trecut 3 saptamani de scoala) acum parca au inceput sa imi mai placa, ma descurc mai bine. La matematica...in gimnaziu am scazut din a V-a spre a VIII-a, ajungand sa iau numai note de 7 si 8, mai rar cate un 9(nici nu imi place asa mult, poate doar practic). La examen la matematica am luat 7.60. N-am dat la uman ca urasc sa tocesc, prefer sa retin din clasa sau sa invat de placere. Acum, am nevoie de parerea voastra: sa ma transfer la anul? Sau voi face fata? Sau... poate asa e mai greu la inceput de a IX-a? Ceva sfaturi va rog! Multumesc!

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Ai putea incerca sa te impaci cu matematica. Fa-ti obiceiul sa lucrezi cate ceva in fiecare zi, sa zicem cate o ora. E ca la sport: profesorul iti arata cum se face, tu exersezi si iti creste "muschiul". Nu astepta rezultate imediate, o sa dureze.