| xSequel a întrebat:

Am luat 6 la teza de la matematica, si nu i-am spus la mama inca si ma gandesc sa-i zic dupa ce se termina vacanta, deoarece i-am zis ca dn-a profesoara ne aduce tezele dupa vacanta(deci am mintit-o pe mama sad ).
Si astazi bunica i-a zis la mama ca un copil de la mine din clasa a luat 5 la teza, apoi mama mi-a spus daca am mintit-o si i-am zis ca nu (am mintit-o iar crying ).
Si problema este ca inainte sa ne aduca tezele cu adevarat, mama a spus ca daca iau macar un 7 la teza imi cumpara de craciun ce vroiam si ma lasa la colindat.Si acum mie mi-e frica ca daca i zic adevarul imi iau adio de la colindat si cadoul favorit de craciun.
Ce sa fac? Sa-i zic adevarul?

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Buna!
Scuza-ma, dar chiar trebuie sa ii zici adevarul.
Nu o lasa pe maine, poimaine, zilele urmatoare pentru ca asa va fi mult mai rau. Oricum, cearta va fi aceeasi. Fie azi, fie maine, tot te va certa. Deci nu mai sta pe ganduri si spune-i chiar acum adevarul pentru ca pana la urma va afla si atunci chiar nu te va ierta pentru ca ai mintit-o de doua ori si nu i-ai spus de la bun inceput.
Crede-ma! E mult mai rau daca ii ascunzi acest lucru in continuare.
Bafta multa!
xoxo

10 răspunsuri:
| Patricia a răspuns:

Eu zic sa nu, daca vrei intr-adevar sa mergi la colindat si sa ai cadoul dorit
Daca ii zici adevarul poate nu o sa se mai intample sa primesti ceea ce iti doresti, dar asa...macar nu o mai minti
Acum e alegerea ta...sa ii zici dupa vacanta si sa ai cadoul dorit sau sa ii zici acum si sa vezi ce o sa se intamplewinking
Mult noroc si sper sa alegi ceva bunwinking

| xSequel explică:

Va mulumesc pentru rapsunsuri.Chiar acum i-am spus acum adevarul si mi-a spus ca nu ma mai lasa la colindat.Asta e, dar cred ca o sa primesc cadoul dorit.

| Yoioana a răspuns:

Buna! Eu nu trec prin asta, dar cred ca ar trebui sa ii spi de acum pentru ca dupa aceia cine stie, poate sa se duca la scoala si sa afle ca nu i-ai spus inainte de vacanta si o sa fie si mai rau.
Sper sa fii inteles tu ceva...

| ZUzulikii a răspuns:

Trebuie sa spuii adevaru si poate iti i-a cadou favorit si te lasa la colindata, pentru. ca daca nu`i spui adevaru tot o sa afle si o sa fie mai rauhappy
Alege ce este mai bine:*:*:*

| ReeaAndreea a răspuns:

Am aceiasi problema ca tine laughing eu am rezolvat laughing i-am spus ca am luat 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E tarziu.deacuma ori iti asumi consecintele si spui adevarul, ori mai spui la minciuni pana dupa sarbatori si te bucuri de lucruri nemeritate, siti pierzi si increderea parintilor. minciuna nu e o rezolvare.este doar o amanare.esti las.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ii spui...nu are nimic daca nu iti poti indeplini dorintele, ti le implinesti anul viitor si te straduiesti mai mult...Bafta!

| oAnime a răspuns:

Spune-i,e mult mai bine.Cand eram in clasa a5a am luat si eu 6 la un test la matematica.Cand am iesit am sunat-o pe mama:
-Mama vezi ca am iesit.Auzi vezi ca am luat 6 la mate
-Ce?
-Da am luat 6 la matee ca a fost greu.
-Bine, altadata ai grija sa nu mai iei.
Nimeni nu iti va face nimic daca spui adevarul.

| unknown_2513 a răspuns:

Buna.sunt de acord cu Dey daca nu ii vei spune tu va afla singura si vafi mult mai rau asa a ma patit-o si eu cand eram mai mica iar de atunci m-am invatat minte sa nu o mai mint pe tema asta ca mai rau fac si se enerveaza mai tare...as ca curaj si frunte a sus

| Cristina94 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i spui adevaraul. ca ai mintit-o de frica si sa te ierte ca nu o sa se mai repete. Pana la urma greseala recunoscuta e pe jumatate iertata si eu sunt sigura ca te va intelege. Pana la urma 6 nu este o nota mica. Succcceeess! Sa-mi spui ce ai facut si cum a reactionat mama ta big grin