| JohnSeed a întrebat:

Am nevoie de ajutor mare din partea voastra. Am o prietena buna care este in Anglia (deci nu ne putem intalni). Ce vreau sa spun este ca persoana asta are probleme foarte mari din punct de vedere social si familial si sufera de depresie severa. In cazul persoanei de care vorbesc este vorba si de o tentativa de suicid. Poate e cu o idee mai buna situatia, dar imi doresc extraordinar de mult sa o ajut pentru ca este o persoana minunata la care tin foarte mult. Ce as putea face sa o ajut? Ce as putea sa ii propun, ce as putea sa-i spun? Si ce lucruri amuzante, care sa o distraga, sau din acelasi spectru ar putea fi facute tinand cont ca totusi suntem la o distanta foarte mare?

Multumesc mult in avans!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Incearca sa vorbesti cat mai mult cu ea, asa o sa se simta dorita. Daca e, vorbiti cat mai mult pe Skype folosind webcamul. Asa o sa se simta ca si cum ar fi acolo. V-ati putea uita si la filme impreuna folosit Skype-ul (partajare ecrane sau va sincronizati la timp).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ii propui o vizita la psiholog

| pufulescu a răspuns:

Este important sa aiba cu cine vorbi, deci va trebui sa petreci cat mai mult timp la telefon sau pe net cu ea.
Subiecte intre fete nu prea stiu... barfa, bancuri, joc gen "fazan " si evita subiectele care o enerveaza. De exemplu eu turbez cand vorbesc cu cineva din tara si incepe sa-mi insire tampeniile facute de politicieni, de orice culoare politica.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

O poti sfatui si incuraja sa vorbeasca cu noi. Vrem sa o ajutam sa-i fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, o poti indruma sa ne transmita mesajul ei si la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu poti sa o ajuti mai cu nimic. asta e o treaba serioasa si trebuie sa mearga la un specialist